"John Carter" kosztował Disneya 250 mln dol. Nie minęły dwa tygodnie od premiery, a firma już uznaje obraz za swoją największą porażkę. Klapa odbiła się nawet na kursie jej akcji, które w poniedziałek straciły procent wartości.
Historia opiera się na opowiadaniach Edgara Rice Burroughsa z 1912 roku. Tytułowy bohater jest weteranem wojny secesyjnej. Nagle, w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje przeniesiony na Marsa. Szybko okazuje się, że tylko on może uratować ginącą planetę. Walczy z potworami, zakochuje się i… Brzmi znajomo? Na to właśnie zwracają uwagę recenzenci. Ich zdaniem wątki, które pojawiają się "Johnie Carterze" są znane kinu od kilkudziesięciu lat i były widoczne m.in. w: "Conanie", "Avatarze" i "Gwiezdnych Wojnach".
Produkcja najwyraźniej nie spodobała się widzom - weszła na ekrany kin na początku marca i do tej pory wpływy z biletów nie zwróciły nawet połowy kosztów jego produkcji - z kas na całym świecie jak do tej pory na konto Disneya wpłynęło na razie 90 mln zł.
To zaskakująco niewiele, jeśli wpływy porównamy z wydatkami: film Andrew Stantona kosztował 250 mln dolarów, kolejne 100 mln firma wydała na jego promocję.
- W świetle kinowych wyników "Johna Cartera" spodziewamy się, że do końca kwartału (31 marca) film wygeneruje stratę w wysokości około 200 milionów dolarów - poinformował Disney. Na komunikat niemal natychmiast zareagowała giełda - wartość akcji Disneya spadła o 1 pkt. proc.
Disney ma nadzieję, że stratę zrekompensują kolejne dwie produkcje, których premiery planowane są na maj ("The Avengers") i czerwiec ("Brave").
Klapa Disneya jest kolejną już wpadką wytwórni. Ogromne straty przyniesie też "Mars need Moms" (pol. "Matki w rękach Marsa"), wypuszczony przez studio w 2011 roku. Film kosztował 150 mln dol., a wpływy z biletów wyniosły jedynie 29 mln dol.
"Hollywood Reporter" opublikował niedawno listę filmów, które w 2011 roku okazały się największymi porażkami kasowymi. Pierwsze miejsce zajmuje "Mars need Moms". Na kolejnych miejscach plasują się:
2. Conan the Barbarian, pol. "Conan Barbarzyńca" (prod. Longbridge), budżet: 90 mln dol., zarobił na biletach 48,8 mln dol.,
3. I Don't Know How She Does It, pol. "Nie wiem, jak ona to robi" (prod. Weinstein), budżet: 24 mln dol., zarobił na biletach: 30,5 mln dol.,
4. The Thing, pol. "Coś" (prod. Universal), budżet: 38 mln dol., zarobił na biletach: 27,4 mln dol.,
5. The Big Year, pol. "Wielki rok" (prod. 20th Century Fox), budżet: 41 mln dol., zarobił na biletach: 7,4 mln dol.,
6. The Rum Diary, pol. "Pamiętnik zakrapiany rumem" (prod. GK Films), budżet: 45 mln dol., zarobił na biletach: 21,6 mln dol.,
7. Anonymous, pol. "Anonimus" (prod. Sony), budżet: 30 mln dol., zarobił na biletach: 14,8 mln dol.,
8. Happy Feet Two, pol. "Tupot małych stóp" (prod. Warner Bros), budżet: 135 mln dol., zarobił na biletach: 115 mln dol.,