O tym, czy dom wydaje nam się piękny, bezpieczny i wygodny – decyduje pierwszy rzut oka na elewację. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, gdyż emocje, jakie poczujemy
w tej jednej, jedynej, niepowtarzalnej, chwili zostaną z nami za długo.
Reklama.
Elewacja klinkierowa w domu na pokolenia
O tym, czy dom wydaje nam się piękny, bezpieczny i wygodny – decyduje pierwszy rzut oka na elewację. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, gdyż emocje, jakie poczujemy w tej jednej, jedynej, niepowtarzalnej, chwili zostaną z nami za długo. To ona jest wizytówką domu, która przyciąga uwagę gości i przechodniów. Najtrwalsze i najelegantsze są elewacje zrobione z cegły klinkierowej. To właśnie ten szlachetny ceramiczny element – na całej elewacji lub tylko jej fragmentach – podnosi prestiż i urodę domu. Również wartość, gdyż cegły klinkierowe nawet starzeją się pięknie i szlachetnie. Zwiedzając Holandię czasem trudno odróżnić domy sprzed stuleci od tych budowanych współcześnie – cegła pięknie opiera się upływowi czasu. Także w Polsce – np. na Śląsku czy Pomorzu – podziwiać możemy przepiękne elewacje z cegły. Naturalne kolory ziemi fantastycznie wtapiają się w krajobraz, nie zakłócając piękna natury.
W służbie tradycji i w awangardzie
Elewacje z ceramiki podziwiać można nie tylko na starych domach. Często i chętnie wybierają je też współcześni architekci. Bogactwo kolorów, wymiarów i różnorodność faktur cegieł elewacyjnych sprawia, że zastosować je można jako wykończenie domu w każdym stylu – tradycyjnym i nowoczesnym. Do projektów klasycznych przeznaczone są cegły w typowych ciepłych barwach od żółci do czerwieni i brązu. W projektach nowoczesnych zastosować można cegły szare, czarne, glazurowane. Dzięki współczesnej technologii produkowane są np. cegły z szaro-srebrzystą poświatą, która kojarzy się z elewację domu przyszłości.
Można także zdecydować się na klinkier niebieski lub bądź zielony w niezwykle wyrazistych odcieniach.
Magdalena Olszewska
architekt wnętrz, Must Have Magazine
Dla mnie uroda przestrzeni odgrywa ogromną rolę. Lubię konsekwentnie urządzone i uporządkowane wnętrza, zarówno prywatne, jak i publiczne. Często mniej znaczy więcej - nadmiar przypadkowych przedmiotów budzi mój niepokój i nie pozwala mi skupić się na pracy ani na odpoczynek po niej.
Dom z ceglaną elewacją
Siłą klinkieru jest jego trwałość i naturalne piękno. Jednak decyzja o wykorzystaniu cegły jako materiału na wszystkich ścianach zewnętrznych powinna uwzględniać architekturę budynku, a także jego otoczenie oraz charakter miejsca. Takie wykończenie pasuje raczej do domów o prostej bryle zbudowanych na planie prostopadłościanu i przykrytych dwuspadowym dachem. Cegła klinkierowa wydobywa prostotę i urodę tej formy. Pamiętać również trzeba, że położenie elewacji klinkierowej możliwe jest na ścianach trójwarstwowych. (Ten rodzaj konstrukcji od kilkudziesięciu lat należy w wielu krajach Europy do ważniejszych rozwiązań ścian zewnętrznych.) Każda z trzech warstw takiej ściany ma inną funkcję. Wewnętrzna nośna przenosi ciężar własny oraz stropu i dachu, izolacyjna chroni dom przed ucieczką ciepła, a elewacyjna osłania ocieplenie i nadaje budynkowi ładny wygląd. Ściany trójwarstwowe mają bardzo dużą trwałość. Zapewniają optymalną izolacyjność termiczną i akustyczną. Potrafią dobrze akumulować ciepło - nagrzewają się powoli i długo trzymają temperaturę. Elewacja jest odporna na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne; nie wymaga tynkowania ani specjalnego zabezpieczenia czy okresowej konserwacji.
Detale z cegły
Klinkieru można użyć na całej powierzchni elewacji lub tylko na jej fragmentach. Albo też tylko wykończyć nim detale.
Kondygnacja. Cegłą często zaznacza się podział domu na kondygnacje. Ponieważ jest optycznie dość ciężka, stosuje się ją raczej jako wykończenie parteru, uzyskując efekt lekkości, dzięki wizualnemu odcięciu poddasza. Klinkier doskonale wygląda w połączeniu z tynkiem oraz drewnem.
Detal. Ceglane detale podkreślają wybrane fragmenty budynku lub elementy architektoniczne – cokół, ganek, werandę, gzyms czy wykusz. Dekoracyjne opaski lub parapety mogą wydobyć urodę okien lub drzwi.
Ogród. Materiały klinkierowe stosuje się także przy budowie ogrodzeń, wykonywaniu podjazdów, nawierzchni tarasów oraz przy budowie grillów ogrodowych. Cegła sprawdza się także w miejscach, które łatwo się brudzą, takich jak cokół, komin, schody, słupy. Łatwo ją bowiem utrzymać w czystości – by usunąć zabrudzenia, wystarczy zmyć klinkierową cegłę wodą. Okłada się nią również miejsca narażone na zamakanie, np. parapety zewnętrzne.
Wnętrza z cegłą w tle
Cegły klinkierowe wykorzystuje się również do wykańczania wnętrz domów i mieszkań. Pięknie wygląda na ścianach działowych oraz ściankach i murkach, wyznaczających podziały otwartej przestrzeni dziennej. Świetnie spisuje się jako obudowa kominka. Różnorodność faktur i kolorów sprawia, że z pasuje do wnętrz w różnych stylach. W tradycyjnych chętnie wykorzystuje się cegłę z fakturą lub strukturą oraz cegły ręcznie formowane. Ciepła kolorystyka cegieł podkreśla klimat wnętrz.
We wnętrzach minimalistycznych lub industrialnych klinkier pełnić może dwie funkcje - podkreślić surowość lub ją przełamać.
Cegła klinkierowa doskonale komponuje się z innymi materiałami wykończenia wnętrz: drewnem, tynkiem, stalą i szkłem.
W wielkim mieście
Klinkierowe elewacje coraz częściej zdobią również budynki w wielkich miastach. Ten naturalny materiał szczególnie chętnie stosowany jest do wykończenia nowych budynków stawianych w starych, centralnych częściach miast. Pozwala nowym budowlom pięknie i naturalnie wtopić się w starą tkankę. Nowoczesna forma budynku czy jego nowego skrzydła lub dodatkowej kondygnacji staje się integralną częścią miasta.
Klinkierem wykańcza się też budynki użyteczności publicznej: biurowce, szpitale, szkoły. Naturalny surowiec sprawia, że stają się bliższe ludziom, panuje w nich cieplejszy, mniej anonimowy klimat.
Płytki Terca to najwyższej jakości wyroby z klinkieru. Powstają ze specjalnych, sezonowanych gatunków gliny. Po uformowaniu wypalane są w temperaturze 1100-1300°C, co nadaje im niespotykaną twardość i wytrzymałość. Można je zastosować do wykończenia detali i fragmentów elewacji pokrytych tynkiem, jako okładzinę słupów, murków i elementów małej architektury. W zestawieniu z ceramiczną ścianą konstrukcyjną zapewnia wszystkie korzyści kompletnego domu ceramicznego.