Uważaj ze słońcem, gdy przyjmujesz te leki

Ed Yourdon
W tym roku mamy za sobą długą i srogą zimę, tym bardziej cieszy nas każdy promień letniego słońca. Wśród naszych rodaków, opalanie się wciąż uważane jest za jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jednak w całym tym słonecznym entuzjazmie nie należy zapominać o możliwych efektach ubocznych promieniowania słonecznego. Wiele przyjmowanych przez nas leków może nie współgrać ze światłem, a ich stosowanie – powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jakich substancji wystrzegać się przed kąpielą słoneczną?


Czym może grozić opalanie się?
Promienie słoneczne mogą wywołać w organizmie ludzkim wiele reakcji. Symptomem ich wystąpienia są choćby zmiany skórne. Jak podkreśla Agnieszka Wosik, specjalistka chorób wewnętrznych z kliniki Invicta, do powstania reakcji skórnych przyczynić się może choroba, substancja zawarta w przyjmowanych lekach, jak też kontakt z poszczególnymi rodzajami roślin. Niektóre substancje, wchodząc w kontakt ze światłem, prowadzą do powstania odczynów fototoksycznych lub fotoalergicznych.


W przypadku pierwszego z tych problemów, w miejscach dotkniętych zmianami zaobserwujemy uczucie pieczenia, bolesności i kłucia. Reakcje tego typu przypominają poważne oparzenia słoneczne. Odczyn fotoalergiczny charakteryzuje się gorączką, uczuciem swędzenia, powstaniem zmian rumieniowych oraz strupów i grudek na skórze. Może się zdarzyć, że zmiany utrzymają się nawet po zaprzestaniu przyjmowania szkodliwego leku – jest to znak rozwinięcia formy przewlekłej schorzenia.


Zmiany przeważnie widoczne są na partiach skóry najbardziej narażonych na działanie promieniowania UV, czyli na ramionach, dekolcie i twarzy. Zwykle objawy znikają wkrótce po zaprzestaniu zażywania leku zawierającego niepożądaną substancję i zaniechaniu opalania – po kilku dniach lub tygodniach. Jedynie w nielicznych przypadkach po zmianach zostanie trwała blizna. Czasem konieczne okazuje się jednak leczenie szpitalne – ostrzega specjalistka.


Czarna lista leków dla wielbicieli słońca
W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków warto dokładnie przeczytać informacje zawarte w ulotce. Jeżeli posiadają substancje wchodzące w reakcje z promieniami słonecznymi, ostrzeżenie takie zostanie w niej zawarte. Wśród medykamentów wywołujących podobne efekty uboczne znajdziemy choćby antydepresanty, niektóre leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (naproksen i piroxycam), uspokajające, przeciwgrzybiczne, moczopędne, leki na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i arytmię serca, wiele antybiotyków (tetracykliny), a nawet leki dostępne bez recepty, zioła i słodzik – podaje Agnieszka Wosik.

Promienie UV rozsądnie dawkować powinny także panie stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Jednym z efektów przyjmowania hormonów jest przyspieszone uwalnianie melaniny w skórze. Gdy do tego kobieta nie zabezpieczy się w odpowiedni sposób przed słońcem, na skórze pojawić się mogą przebarwienia. Przeważnie zmiany wyglądają niewinnie – na ciele pojawiają się np. piegi, jednak możliwe jest także powstanie większych brunatnych przebarwień, które znikną dopiero po zaniechaniu przyjmowania antykoncepcji.

Należy pamiętać, że szkodliwe działanie na skórę może mieć wiele preparatów ziołowych, ze względu na swój skład. Niektóre rośliny wykazują niebezpieczne właściwości przy najmniejszym kontakcie ze słońcem. Opalający się powinni zwrócić uwagę na pasternak, pietruszkę, figę, seler oraz cytrynę. Zmiany mogą nie być widoczne od razu po opalaniu, ale w przeciągu doby na skórze mogą pojawić się nieregularne plamy – mówi dr Wosik. Nierozsądnym krokiem okazać się może także dotykanie chabrów, pelargonii, petunii i dziurawca czy spożywanie naparów z nich sporządzonych.

Niespodziewane skutki opalania pojawić się mogą nawet po zastosowaniu niektórych kremów z filtrem UV. Osoby szczególnie wrażliwe powinny unikać preparatów zawierających w składzie benzofenony, PABA czy digalloyl trrioleate. Wystrzegać się należy także stosowania perfum tuż przed ekspozycją skóry na słońce. Niebezpieczne dla skóry mogą okazać się kosmetyki zawierające olejek z drzewa sandałowego, piżmo ambratowe czy 6-metylokumarynę. Dla ostrożności warto również pozbyć się biżuterii ze srebra i złota, która w przypadku wrażliwej skóry i działania silnego słońca może prowadzić do powstania alergii skórnej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy