Przeszkody, na jakie trafiają niepełnosprawni ruchowo, były opisywane już chyba na wszystkie możliwe sposoby. Wysokie progi, krawężniki, schody, źle wybudowane toalety, to ciągle poważny problem. Chociaż w Polsce coraz więcej miejsc staje się przyjaznych dla osób jeżdżących na wózkach, to istnieją problemy, których nie da się naprawić wylewką betonu, czy dodatkową windą w budynku. Niewidoczne gołym okiem, często siedzą głęboko w nas i tylko praca z profesjonalistą może je przezwyciężyć. Dlatego w minioną sobotę odbyły się pierwsze szkolenia komunikacyjne Alexa Barszczewskiego dla osób niepełnosprawnych, które pod swój patronat wziął serwis naTemat.pl.
Pomysł szkoleń zrodził się po napisaniu tego tekstu Jak ostatnio zawiodłem, a wpadliście na niego Wy, czytelnicy, sugerując w mailach i komentarzach do autora, że sam mógłby zająć się pomaganiem, co autor bez wahania podchwycił. Jako że na co dzień Alex Barszczewski zawodowo współpracuje z prezesami i zarządami wielu firm w Polsce i Europie zaoferował, że swoją wiedzą może podzielić się z osobami niepełnosprawnymi.
Prośba o wsparcie inicjatywy sprawiła nam wiele radości i od razu na nią przystaliśmy. Zaproponowaliśmy na miejsce warsztatów nasz newsroom na Mokotowie, niestety szybko okazało się, że nasze biuro jest zupełnie nieprzystosowane do przyjmowania gości "na kółkach". Na szczęście z pomocą przyszła Uczelnia Łazarskiego, która również w komentarzach pod tekstem zaoferowała swoje sale przystosowane do takiej działalności. Szczególne podziękowania należą się Pani Anicie Zarzyckiej, która osobiście zaangażowała się w pomoc przy organizacji. Teraz wystarczyło tylko czekać na uczestników.
Okazało się, że wyzwanie podjęło 6 śmiałków, co stanowiło dokładnie taką liczbę osób, jaką chcieliśmy przyjąć. Wątpliwości nie miała Agata z Międzyrzeca Podlaskiego cierpiąca na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Na szkolenie zgłosiła się od razu - Jak można było nie skorzystać z szansy skorzystania z wiedzy i doświadczenia, tak cenionego w swojej branży człowieka? mówi. -To była szybka i łatwa decyzja. Krótki mail do Alexa o motywach uczestnictwa wraz z podaniem numeru kontaktowego do siebie. Trochę się bałam, że aspekty, którymi chcę się zająć będą zbyt trywialne, aby zakwalifikować się do warsztatów. Nic bardziej błędnego. Prawie natychmiast dostałam pozytywną informację zwrotną i pozostało mi tylko rezerwować busa do Warszawy.
Szkolenie miało na celu przełamania barier komunikacyjnych, nie była to jednak teoretyczna i ogólna "motywacyjna gadka", a praca nad konkretnymi problemami uczestników. Każdy z uczestników przyjechał rozwiązać jakiś swój konkretny problem. Na Agatę w niedalekiej przyszłości czeka rozmowa o przedłużenie stażu zawodowego, jak mówi, jednak dla niej trudna podwójnie - Osoby niepełnosprawne stoją przed nieco innymi wyzwaniami, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Jesteśmy w pewien sposób grupą dyskryminowaną. Oprócz problemów dnia codziennego, z którymi spotykają się zarówno osoby zdrowe, my mamy dodatkowy bonus, np. w postaci konieczności przekonania potencjalnego pracodawcy, że warto mnie zatrudnić głównie dlatego, że jesteśmy świetni i mimo niepełnosprawności poradzimy sobie w pracy.
Oprócz osób niepełnosprawnych ruchowo, na warsztatach pojawiła się Sandra, niewidoma dziewczyna z Wrocławia, która na warsztaty przyjechała sama ze swoim psem przewodnikiem. Podróż przy tych upałach nie była łatwa, to również ona nie miała wątpliwości.
Alex pokazywał uczestnikom, jak w rozmowie z przyszłym pracodawcą, ich niepełnosprawność może stać się atutem, jak reagować, kiedy pracodawca chcę wykorzystać niepełnosprawność przeciwko tobie. Mylili się ci, którzy ze względu na niepełnosprawność liczyli na taryfę ulgową. Warsztaty trwały osiem godzin od 10:00 do 18:00, za oknem było ponad 30 stopni, ale wszyscy pracowali na pełnych obrotach. Tempa nie wytrzymał tylko Akryl, pies przewodnik Sandry, który na czas warsztatów postanowił zrobić sobie wolne.
Kolejne warsztaty Alexa odbędą się w Poznaniu, 24.08 podajemy raz jeszcze szczegóły:
• To będą w pełni profesjonalne warsztaty komunikacyjne, na których będziemy rozwiązywać konkretne problemy Uczestników i uczyć zastosowania tychże rozwiązań w praktyce. Żadne przemądrzałe, pseudonaukowe „bla, bla”, żadne lajtowe przekomarzanie się, wykłady czy pogadanki, żaden "coaching", tylko konkrety, które działają i które Uczestnicy od następnego dnia mogą użyć w swoim życiu. Korzystać będziemy ze sprzętu audio-video, więc bądźcie na to przygotowani (nagrania oczywiście na koniec kasujemy). Te warsztaty będą całkowicie bezpłatne dla Uczestników, no może aby nie zrobił się z tego podatek od darowizn, zrobimy to za przybicie piątki z każdym z nich :-) Takich możliwości prawie nie ma na otwartym rynku, więc korzystajcie!
• Warsztaty będą od Uczestników wymagać intensywnej pracy umysłowej, dlatego tym razem zapraszamy osoby, które dotknięte są wyłącznie niepełnosprawnością ruchową i które gotowe są przez cały dzień aktywnie pracować nad swoimi umiejętnościami.
• Możliwa tematyka to wszelkie aspekty skutecznej komunikacji międzyludzkiej, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów, „sprzedawanie” samego siebie (patrz mój post o wartości rynkowej) i cokolwiek pokrewnego przyjdzie Wam do głowy.
• Każda z grup będzie liczyła maksymalnie 5-8 osób
• Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, na wszelki wypadek jakiś telefon kontaktowy, krótki opis (po 3 zdania) dwóch konkretnych przypadków, którymi dana osoba chce się zająć. Przykładowy opis przypadku: "Jestem na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, w której chciałbym pracować. Widzę, że mam pasujące kompetencje, ale prowadzący rozmowę po drugiej stronie ma wątpliwości, czy jako osoba niepełnosprawna będę np. pełnowartościowym pracownikiem/zintegruję się z zespołem itp. Jak to dobrze rozegrać?" Proszę o konkretne przypadki z Waszego życia, dobrane tak, że jeśli nauczycie się sobie z nimi radzić, to zrobi to największa możliwą pozytywną różnicę dla Was. Zgłoszenia wysyłajcie na adres kontakt@alexba.eu
• W wypadku dużej ilości zgłoszeń przeprowadzimy preselekcję w oparciu o nadesłane przypadki, tak aby wybrać osoby, dla których, jak wspomniałem wyżej, warsztaty te przyniosą największą możliwą korzyść praktyczną
Na koniec raz jeszcze serdeczne podziękowania dla Pani dr Anity Zarzyckiej z Uczelni Łazarskiego, dla prowadzącego Alexa Barszczewskiego i oczywiście wszystkich uczestników. Zapraszamy serdecznie do zgłaszania się, a jeśli coś jest niejasne, to do pytania w komentarzach. Tym razem w Poznaniu 24.08 siedziba firmy Wikia.