Ciężka, mroźna zima to powód do marudzenia w całej Europie. Narzekamy na chłód, spóźniającą się komunikację, psujące się auta. Wraz z coraz niższą temperaturą zaczynamy też narzekać na coraz wyższe ceny w sklepach. Bo zima atakuje także nasze portfele, a wiosną... może być jeszcze gorzej.
Wraz z kolejnymi mroźnymi dniami ceny żywności w wzrastają w całej Europie. Na czas nie docierają transporty i wiele produktów psuje się w śnieżnych zaspach, które w tym roku można napotkać na drodze od Hiszpanii, przez Europę Centralną po słoneczne zazwyczaj południe. Transport zatrzymał się też na skutych lodem rzekach.
Za co zapłacimy więcej?
Przygotuj się na rachunki za zimę
Chleb i bułki - efekt zniszczonych upraw zbóż
Olej rzepakowy - uprawy rzepaku zrobiły się ciemnozielone, co jest oznaką przemarznięcia
Jabłka, gruszki, śliwki - mróz niszczy sady
Miód - ciężka zima zabija roje pszczół
Drugim powodem drożyzny na rynku spożywczym są straty, które już liczą producenci żywności. W górę szybują ceny zbóż. Za pszenicę na europejskich rynkach trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej, niż przed miesiącem. Rolnicy nie mają bowiem wątpliwości, że gdy mróz ustąpi wiele upraw nie będzie się do niczego nadawać.
We Francji hodowcy warzyw ostrzegają, że ich produkty podrożeją, bo muszą włożyć znacznie więcej środków w ogrzanie swoich szklarni. Włoscy rolnicy apelują tymczasem do rządu o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Włoska Konfederacja Rolnicza twierdzi, że ofiarą mrozu padły już dziesiątki tysięcy zwierząt hodowlanych. I szacuje, że do końca zimy z powodu braku wody i pożywienia śmierć czeka nawet kolejne dwa miliony świń i krów.
Zima na polach
Za te piękne krajobrazy możemy słono zapłacić
Narzekają także Polacy. W niektórych rejonach kraju mróz utrzymujący się na poziomie - 20 stopni Celsjusza uderzył w sady drzew owocowych, uprawy zbóż oraz rzepaku. Z pewnością zaszkodził też truskawkom. Ich hodowcy mówią, że duże różnice temperatur sprawiły, iż doszło do tzw. rozhartowania się młodych owoców.
Polscy rolnicy wstrzymują się jednak z oceną strat do wiosny. Ale są pewni, że te będą spore, więc ceny będą musiały wzrosnąć. Patrząc na listę roślin, które najbardziej ucierpiały, nie trudno się domyślić, za co zapłacimy znacznie więcej. Droższe pieczywo, warzywa, owoce i produkty roślinne - będą zapowiedzią wiosny w naszych domach.