
Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta może nastąpić w szczególności w przypadku:
1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego,
2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego,
3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem na dokumencie obciążeniowym,
4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość
5) niemożności uzyskania akceptacji dokonania operacji. CZYTAJ WIĘCEJ
Zupełnie inne spojrzenie na problem ma wiceprezes Tesco Piotr Korek. – Jeśli wolno coś zaproponować, to raczej pokazałbym tego franczyzobiorcę jako ofiarę systemu wielkich producentów kart, którzy "chałupniczymi" metodami próbują sobie radzić przy małych zakupach, odmawiając przyjęcia karty klienta – pewnie, że być może łamie umowę, ale należy zapytać, dlaczego? – mówi w rozmowie z naTemat wiceprezes Tesco.
Opłaty interchange w Polsce są ponad dwukrotnie wyższe niż średnio w krajach Unii Europejskiej, a ośmiokrotnie wyższe niż na Węgrzech czy w Finlandii.
Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku wydawcy karty płatniczej od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty. CZYTAJ WIĘCEJ
Właściciele małych sklepików powiedzą chórem: prowizje pobierane przy płatności kartą są w Polsce tak wysokie, że poniżej pewnej kwoty po prostu nie opłaca się sprzedawać. Jako człowiek jestem w stanie to zrozumieć. Jak się domyślam, właśnie owe prowizje spowodowały, że choćby sklepy sieci "Biedronka" zrezygnowały z płatności kartą i przyjmują jedynie gotówkę. Klienci przyzwyczaili się do tego i mimo wszystko kupują tam, bo jest tanio. Proste.
Liczymy, że określenie maksymalnej stawki opłaty na poziomie 0,5 proc., która miałaby obowiązywać bezwarunkowo od stycznia 2014 r. bez okresu przejściowego samoistnie rozwiąże tę sytuację. CZYTAJ WIĘCEJ
Sejm przyjął ustawę obniżającą opłatę interchange, w efekcie czego sklepy zapłacą mniejszą prowizję za płatność kartą (co powinno obniżyć ceny). Dzięki temu jest szansa, że ze sklepów znikną dobrze znane ogłoszenia "Płatność kartą od…". Zmiany poparli posłowie wszystkich partii, a ustawa wchodzi w życie już od nowego roku. Firmy i banki będą miały pół roku na wprowadzenie zmian w życie.