![[url=http://tinyurl.com/q8ulhu4]Internet LTE[/url] trafił do Polski w 2010 roku. Komercyjną sprzedaż rozpoczęto rok później, wtedy oferował go m.in. Plus.](https://m.natemat.pl/f71e7e7e4f2a3b60222a53f0b5e319a3,360,0,0,0.jpg)
Pierwszą na świecie sieć działającą w standardzie LTE uruchomiła skandynawska grupa telekomunikacyjna TeliaSonera. Jeszcze w 2009 roku wprowadziła technologię równocześnie w Szwecji i Norwegii, a rok później także w Finlandii. Od tego momentu nastąpił wzrost zainteresowania technologią LTE oraz jej rozwój wśród państw na całym świecie.
Do Polski technologia LTE oraz HSPA+ zawitała w 2010 roku dzięki wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, na której może funkcjonować LTE. Wtedy to Plus, jako pierwszy w Polsce zaprezentował próbne działanie mobilnego internetu LTE. Do testów tej usługi użytkownicy mogli dołączyć już w marcu 2011 r. za sprawą Cyfrowego Polsatu.
Natomiast sprzedaż komercyjna dostępna dla wszystkich chętnych rozpoczęła się 5 miesięcy później, kiedy to najpierw Cyfrowy Polsat a chwilę później Plus zamieścili nową usługę w swoich ofertach. Ci dwaj operatorzy znaleźli się wśród pionierów tej technologii na polskim rynku. Tym samym zyskują rynkową przewagę nad ewentualną konkurencją.
Czy wiesz, że...?
Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym z sukcesem wdrożono Internet LTE na paśmie 1800 MHz z prędkością do 150 Mbps. To najbardziej przyszłościowa częstotliwość dla sieci najwyższej generacji, choć pierwotne założenia zakładały, że w Europie infrastruktura zbudowana będzie na paśmie 800 MHz lub 2600 MHz.
Mimo tak stosunkowo niedługiej obecności na rynku, o LTE mówi się w kategoriach najszybciej rozwijającej się technologii na świecie. Nie bez powodu. W marcu 2013 roku aż 151 komercyjnych sieci udostępniało LTE w 67 krajach. A liczby cały czas rosną. Kolejne sieci cały czas prowadzą testy na terenie innych państw. GSA – organizacja zajmująca się promowaniem mobilnego dostępu do internetu przewidywała, że pod koniec 2013 roku w 72 krajach będzie dostępnych 195 komercyjnych sieci LTE.
Co ciekawe, te optymistyczne przewidywania były nawet nieco zaniżone. Bowiem w sierpniu tego roku okazało się, że na świecie działa już 200 sieci LTE w 76 krajach. Na chwilę obecną oprócz Plusa i Cyfrowego Polsatu w przyszłość tej usługi inwestuje blisko 350 operatorów ze 104 krajów na całym świecie! W tym roku tzw. technologia przyszłości dotarła do krajów takich jak: Chile, Islandia, Irak, Liban, Malezja, Nowa Zelandia, Paragwaj, Katar, Tajlandia, Hiszpania, Wyspy Dziewicze i Wenezuela.
Z „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2012 roku” przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że w ciągu roku nastąpił 21-procentowy wzrost w odniesieniu do rynku mobilnego. W przypadku stacjonarnego było to tylko 8 proc.. Warto wspomnieć, że Polacy wyjątkowo mocno upodobali sobie internet mobilny. Nasz kraj wyróżnia się wysokim nasyceniem usługami mobilnego dostępu do sieci, który utrzymywał się powyżej średniej unijnej. Z kolei jego stacjonarny odpowiednik był jednym z najniższych w UE.