Pozytywna tendencja na publikowanie audiowizualnych zbiorów w internecie trwa. Po Telewizji Polskiej, która podjęła decyzję o udostępnieniu swojego dorobku w sieci, przyszedł czas na Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 2 marca odbędzie się oficjalna inauguracja internetowej filmoteki.
Archiwum Muzeum Sztuki Nowoczenej zgromadzi prawie 600 tytułów filmów eksperymentalnych i sztuki wideo, do którego dostęp będzie miał każdy internauta. 2 marca, podczas jego otwarcia, artysta Józef Robakowski i kurator muzeum Łukasz Ronduda opowiedzą też o najciekawszych zjawiskach w polskim filmie od lat dwudziestych do dziś. Jednak Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie każe nam bezczynnie czekać na udostępnienie zbiorów i zapewnia dodatkowe atrakcje. Po przejściu metamorfozy, przez cały miesiąc będzie działało jako przestrzeń kinowa, czyli Kinomuzeum. Jeżeli więc oglądanie filmów to twój sposób na spędzanie zimowych wieczorów, nie ma co zrażać się mrozem. Warto wyjść z domu. Tym bardziej, że oprócz zwyczajnego oglądania filmów, przewidziane są też wykłady, prelekcje i luźne dyskusje.
Kinomuzeum to prawdziwa uczta dla smakoszy sztuk audiowizualnych, dynamicznie działająca mimo lokalowej prowizorki przy ulicy Pańskiej 3. W menu znalazły się filmy debiutujące podczas najsłynniejszych festiwali, jak również niszowe projekty, mało znane szerokiej publiczności. Kinomuzeum 3 lutego rozpoczął premierowy pokaz Wstydu Steve’a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. I nie będzie to jedyna nowość. Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokaże też obrazy Mirandy July („Przyszłość”), Jana Švankmajera („Przeżyć swoje życie”), Wilhelma Sasnala („Z daleka widok jest piękny”), Wojciecha Smarzowskiego („Róża”), Phila Mulloya („Goodbye Mister Christie”) oraz odrestaurowany w wersji HD legendarny film Jerzego Skolimowskiego „Na samym dnie”. Wstęp na seanse, tak jak przeglądanie archiwów dostępnych od marca, jest bezpłatny.
Dokładne informacje o projekcie Kinomuzeum znajdziesz tutaj CZYTAJ WIĘCEJ
Wydarzeniu, dosłownie i w przenośni, przyświecać będzie neon legendarnego kina Skarpa, rozebranego pod budowę apartamentowca w 2008 roku. Otwarte w 1960 roku, było miejscem najważniejszych premier filmów polskich, m.in. „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Projektantem budynku, jak i znajdującej się w zbiorach Muzeum świetlówki, był wybitny architekt Zygmunt Stępiński, współautor projektów powojennej odbudowy Warszawy: Trasy W-Z, czy ulicy Nowy Świat.
Wszystkie inicjatywy budują program filmowy Muzeum, nastawiony na urozmaicenie dialogu pomiędzy kinem a sztuką. Przedsięwzięcie wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej i Wajda School, tworząc Nagrodę Filmową dla artystów, którzy w profesjonalny sposób chcą stworzyć pełnometrażowy film fabularny. Pierwszym laureatem został w ubiegłym roku Zbigniew Libera. Nazwisko tegorocznego laureata zostanie ogłoszone podczas trwania Kinomuzeum.