W środku pustkowie, nikogo, białe ściany i trzy obrazy, sztuka współczesna, kropka, kreska, plus karteczki z ceną, na których w ciasnym rządku tłoczą się zera. Wejść czy nie wejść? Otwarte, nieotwarte? Nagle widzisz te oczy wpatrzone w ciebie w kącie sali. Kurator zastygła jak antylopa. Wtapia się w otoczenie. Nie chcesz więcej straszyć – kłaniasz się, uciekasz. Organizatorzy Warsaw Gallery Weekend już po raz trzeci odkłamują stereotyp galerii sztuki jako miejsca dla wtajemniczonych i z towarzystwa.
21 miejsc do odkrycia – warszawskie prywatne galerie sztuki w najbliższy weekend zwierają szyki, ukazując swój twórczy potencjał. Wszystkie przygotowane wystawy odzwierciedlają nie tylko obecne trendy na rynku sztuki, lecz także osobiste fascynacje właścicieli galerii. Są wśród nich zarówno doświadczeni gracze na stołecznej scenie galeryjnej (galeria Raster), jak i tegoroczni debiutanci, którzy coraz śmielej rozpoznają teren (galeria Stereo). W ramach poszczególnych wystaw – i weterani, i młode nazwiska na początku drogi twórczej.
W tym roku zdecydowanie dominuje fotografia. W Rastrze (ul. Wspólna 63) zobaczycie zdjęcia artysty i filmowca Oskara Dawickiego, poruszające temat spektaklu w sztuce i życiu, a w galerii Czułość (ul. Koszykowa 63) – konceptualne zdjęcia Pawła Eibla, mające tworzyć „wizualny antylabirynt, w który wpadną widzowie”. Z kolei galeria Asymetria szykuje fotograficzne starcie Wojciecha Plewińskiego i izraelskiej artystki Ronit Porat.
Wśród bardziej rozpoznawalnych artystów, których prace będzie można zobaczyć na WGW, znaleźli się m.in. Maurycy Gomulicki („Second Hand” w galerii Leto), Łódź Kaliska („Botticelki” w Propagandzie) i Teresa Pągowska („Obrazy i kolaże z lat 1960-1980”, Bochenska Gallery).
Z kolei w lokalu_30 (ul. Wilcza 29a/12) przygotowana zostanie wystawa „Doing Gender”, która na nowo odkrywa zróżnicowaną twórczość Natalii LL, skupiającą się na kwestiach cielesności i jej uwikłaniu w konteksty społeczno-polityczne. Na tym nie koniec. Z artystką będzie można zjeść śniadanie, a towarzyszyć jej będzie Karol Radziszewski – autor dokumentu poświęconego podróży Natalii LL do Nowego Jorku w latach 70.
Gdyby wycieczka po 21 galeriach okazała się zbyt czasochłonna, można odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Pańska 3), w którym przygotowana zostanie selekcja prac z wszystkich galerii.
Dokładne informacje o ekspozycjach i wydarzeniach towarzyszących oraz mapę znajdziecie na stronie Warsaw Gallery Weekend.