Otyłość nie jest już problemem wyłącznie krajów zachodnich – jej zasięg jest niemalże ogólnoświatowy. Jedną z możliwych przyczyn rozrastania się tego zjawiska jest stopniowe przejmowanie przez kolejne nacje zachodniego stylu żywienia, który charakteryzuje się wysoką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (pochodzących głównie z olejów roślinnych) oraz cukru. Wiele badań potwierdziło związek podobnych nawyków żywieniowych i spowodowanego nimi wzrostu wagi z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca i zaburzenia erekcji. Jednak jak dotąd jedynym znanym sposobem na ograniczenie ryzyka rozwoju podobnych schorzeń była modyfikacja stylu odżywania.
Reklama.
Sport szczególnie ważny przy niezdrowej diecie
Poszukując rozwiązania dla problemu schorzeń towarzyszących nadmiernej wadze, Christopher Wingard z Uniwersytetu Wschodniej Karoliny postanowił skupić się na ćwiczeniach aerobowych. Okazało się, że aktywność fizyczna nie tylko poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych transportujących krew do serca, ale także zapobiega zaburzeniom erekcji.
Do badania wykorzystano grupę szczurów, którą przez 12 tygodni karmiono jedzeniem symulującym dietę zachodnią, a więc bogatym w cukier i kalorie pochodzące z tłuszczu. Inna grupa zwierząt żywiła się zdrową, standardową karmą dla szczurów. Połowa osobników z obu grup 5 razy w tygodniu biegała w kołowrotku. Po 12 tygodniach oceniono funkcje narządów płciowych zwierząt poddanych narkozie. W tym celu dokonano stymulacji elektrycznej nerwu ciał jamistych, który odpowiedzialny jest za wzrost przepływu krwi skutkujący wzwodem. Badacze poddali także analizie tętnice wieńcowe szczurów, aby określić, czy reagują one prawidłowo na czynniki powodujące ich rozluźnienie i utrzymanie przepływu krwi do serca, co jest oznaką zdrowia narządu.
Okazało się, że u zwierząt żywionych w sposób niezdrowy i prowadzących siedzący tryb życia rozwinęły się zaburzenia erekcji, a ich naczynia krwionośne się nie rozluźniały. Jednak te osobniki, które spożywały podobne pokarmy, ale wykazywały aktywność fizyczną, były w stanie zwalczyć ryzyko wykształcenia obu problemów. Szczury, które żywione były normalną karmą, z dużej mierze uniknęły i problemów z erekcją, i dysfunkcji tętnicy sercowej.
Intensywny wysiłek w leczeniu intymnych problemów
Jak wskazują wyniki eksperymentów, ćwiczenia fizyczne mogą stanowić skuteczne narzędzie w walce z negatywnymi skutkami stosowania diety zachodniej. Ważne jednak, aby treningi były nieodłącznym elementem podobnego stylu żywienia. Autorzy badania nie potrafią określić, czy takie działania profilaktyczne pozwoliłyby na odwracanie istniejących już problemów naczyniowych po wieloletnim bazowaniu na diecie zachodniej.
Jak podkreślają badacze, odkrycie głoszące, że aktywność fizyczna pomaga zapobiegać związanym z niezdrowym odżywianiem problemom, obejmującym zaburzenia erekcji i chorobę wieńcową, odnosi się do sytuacji, w której aktywny styl życia towarzyszy danemu osobnikowi przez cały okres trwania „śmieciowej” diety. Wciąż konieczne jest zbadanie, czy umiarkowany wysiłek fizyczny lub sport uprawiany po dłuższym okresie prowadzenia siedzącego trybu życia, w połączeniu z niewłaściwym żywieniem, będą w stanie zahamować lub nawet cofnąć rozwój zaburzeń czynnościowych.
Tymczasem badacze włoscy z Paolo Capogrosso na czele podają, że 25% mężczyzn, którzy zgłaszają się z problemem do lekarza, nie ukończyło jeszcze 40 roku życia, a u połowy młodych pacjentów diagnozuje się ciężką formę schorzenia. Wyniki te sugerują, że zaburzenia erekcji występują u młodych osób znacznie częściej, niż przypuszczano. Po porównaniu danych dotyczących mężczyzn młodszych z informacjami na temat osób starszych okazało się, że ci poniżej 40 roku życia posiadali niższy wskaźnik masy ciała BMI, wyższy poziom testosteronu we krwi i byli generalnie zdrowsi. Jednak palili więcej papierosów i częściej niż starsi pacjenci zażywali narkotyki. Najczęściej wśród młodych mężczyzn pojawiał się problem z przedwczesnym wytryskiem. Więcej na temat zaburzeń erekcji u młodych osób przeczytasz na abcZdrowie.pl.