Gry komputerowe wychodzą ludziom starszym na zdrowie

Sea of Legs
Na drodze badania, którego wyniki opublikowane zostały z magazynie „Nature”, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli, że seniorzy wyszkoleni w zakresie wielozadaniowych gier wideo byli w stanie pokonać niewyszkolonych 20-latków. Co więcej, okazało się, że uzyskane przez osoby starsze korzyści, przede wszystkim w zakresie precyzji związanej z osiąganiem konkretnych celów w grach wideo, utrzymywały się przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy. U seniorów stwierdzono także poprawę pamięci i czujności, których to zdolności nie ćwiczono w ramach przygotowań do bojów komputerowych, a więc były pośrednim skutkiem gier.


Gry wideo treningiem dla mózgu
Badanie przeczy powszechnie znanym twierdzeniom na temat wpływu gier komputerowych na mózg ludzki. Wcześniejsze eksperymenty, które skupiały się na młodszych graczach, ukazały, że mogą one zaburzać koncentrację i rozwój poznawczy dziecka. Z drugiej strony, w najnowszym badaniu specjaliści udowodnili, że gry wideo mogą przyczyniać się do korzystnych zmian w mózgach osób starszych, które okazują się bardziej podatne na udoskonalenia, niż dotychczas przypuszczano.

Jak podkreśla Scott Barry Kaufman, adiunkt psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku, jest to zaskakujące odkrycie. Ukazuje, że nawet w najpóźniejszych etapach życia mózg wykazuje znaczną neuroplastyczność. Podczas gdy zdolność skupiania się na wielu zadaniach jednocześnie ma wiele wad – jest mniej skuteczna niż koncentrowanie się na jednym celu – jest także niezwykle ważna z punktu widzenia wielu codziennych obowiązków i pomaga starszym ludziom zachować wysoką sprawność umysłu – podkreśla psycholog.

Gdy naukowcy po raz pierwszy zbadali uczestników, którzy mieli od 20 do 79 lat, okazało się, że młodsze osoby osiągają lepsze rezultaty w grach wyścigowych, wymagających manewrowania pojazdem po krętych ścieżkach i szybkiego wciskania klawisza po pojawieniu się na ekranie określonych znaków drogowych. Zdaniem autora badania, dr Adama Gazzaleya z Uniwersytetu Kalifornijskiego, umiejętność skupiania się na kilku zadaniach jednocześnie malała stopniowo wraz ze wzrostem średniego wieku ochotników. Wynika to z faktu, że im starsza jest dana osoba, tym większą trudność sprawia jej wyeliminowanie czynników zakłócających, płynne przechodzenie z jednego zadania do drugiego, a także koordynacja wielu działań naraz. Podobne umiejętności mają ogromne znaczenie dla kierowców, jako że kierowanie pojazdem wymaga jednoczesnej obserwacji otoczenia, śledzenia i stosowania się do znaków drogowych oraz przyspieszania i hamowania w odpowiednim czasie.


Gry wyścigowe a sprawność umysłowa
W ramach eksperymentu badacze umożliwili grupie osób w wieku 67-85 lat granie w wielozadaniową grę wyścigową. Mogli oni prowadzić wirtualny samochód we własnym domu przez miesiąc, poświęcając na grę 1 godzinę dziennie 3 razy w tygodniu. Inna grupa miała do dyspozycji grę wymagającą jedynie prowadzenia samochodu lub jedynie reagowania na konkretne znaki. Gdy naukowcy porównali poczynione przez seniorów postępy, różnice między poszczególnymi grupami okazały się ogromne. Podczas gdy gry wielozadaniowe osłabiły wydajność graczy w porównaniu z tymi, którzy korzystali z gier jednozadaniowych, na drodze treningu możliwe było odbudowanie zaobserwowanych deficytów.

Przed treningiem uczestnicy radzili sobie o 64% gorzej z grami wielozadaniowymi niż jednozadaniowymi. Po miesiącu różnica ta zmniejszyła się do 16% i jeżeli chodzi o jazdę bez kolizji, i reagowanie na pojawiające się na ekranie podpowiedzi. Okazało się, że ochotnicy starsi uzyskali wynik lepszy niż 20-latkowie, w których przypadku różnica w zakresie skuteczności osiągania kolejnych celów w grach wielo- i jednozadaniowych wynosiła 27%. Wcześniejsze badania skupiające się na możliwości wytrenowania mózgu przy pomocy gier komputerowych ukazały, że wraz z doświadczeniem osoby starsze stają się coraz skuteczniejszymi graczami, jednak podobne rezultaty nie mają odzwierciedlenia w poprawie pamięci czy zdolności kognitywnych w rzeczywistym życiu. Najnowszy eksperyment dowodzi, że trening skutkuje lepszymi wynikami na testach pamięci i uwagi, które są kluczowe podczas codziennych czynności.

Co więcej, naukowcy zauważyli, że poprawa w zakresie skuteczności starszych graczy skutkowała zmianami aktywności mózgu. Okazało się, że u uczestników, którzy wykazali największe postępy w grach wielozadaniowych, odnotowano także najistotniejszą poprawę wyników badania EEG, co oznacza polepszenie kontroli umysłowej i koncentracji uwagi. Podobne rezultaty utrzymały się przez kolejne 6 miesięcy – twierdzi Gazzaley. Autor podkreśla, że wyniki nie powinny stanowić zachęty do grania w gry wyścigowe, a pokazywać, że starszy umysł można wytrenować, nawet jeżeli wymaga to wykorzystania innowacyjnych technologii.

Więcej o wpływie gier komputerowych na umysł człowieka przeczytasz na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta