Innowacyjny test wskaże, w którym miesiącu ciąży jesteś

40weeks_ua
Przez ponad 30 lat domowe testy ciążowe stanowiły pierwsze źródło informacji na temat ciąży. Teraz wskażą nie tylko pozytywny lub negatywny wynik, lecz także przybliżą termin zapłodnienia. W ten sposób zaspokoją ciekawość kobiety w przypadku, gdy ciąża jest zbyt młoda, aby uzyskać podobne dane na drodze badania lekarskiego.


Jak działa nowoczesny test ciążowy?
Test ciążowy Clearblue posiada dwa paski pomiarowe zamiast jednego. Oba mierzą poziom hormonu produkowanego przez organizm kobiety w czasie ciąży, czyli hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Stężenie hormonu w moczu gwałtownie wzrasta w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i zaczyna spadać w 11 tygodniu ciąży. Podobnie jak tradycyjne testy ciążowe, udoskonalony model mierzy poziom hCG. Jednak drugi pasek pomiarowy wykorzystuje hormon do określenia długości ciąży na podstawie czasu, jaki upłynął od jajeczkowania. Jeżeli doszło do zapłodnienia, test pokaże wynik pozytywny oraz liczby 1-2, 2-3 lub 3+, określające stopień zaawansowania ciąży.


Test ten od dłuższego czasu dostępny jest w Europie, a po tym jak amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zatwierdziła go do użycia w grudniu 2012 roku, 1 września trafił także do sklepów na terenie Stanów Zjednoczonych. W badaniach nad testem udział wzięło 2000 kobiet i wykorzystano 5000 próbek moczu. Specjaliści stwierdzili, że test skutecznie i precyzyjnie określa poziom hCG oraz czas, który minął od ostatniej owulacji kobiety. Zdaniem producenta, test wykrywa ciążę z 99% skutecznością, począwszy od dnia, w którym nastąpić miała terminowa miesiączka. Co więcej, jego efektywność w zakresie szacowania długości ciąży wynosi ok. 93%.


Komu najbardziej przyda się test?
Z badań konsumenckich przeprowadzonych przez producenta testu przed jego wprowadzeniem do sprzedaży wynika, że kobiety skarżyły się na niewystarczającą ilość informacji w początkowym etapie ciąży. Aż 78% uczestniczek badania stwierdziło, że świadomość tego, jak bardzo zaawansowana jest ich ciąża, była dla nich niezwykle istotna – mówi Ryan Daly, dyrektor ds. marketingu w firmie Procter & Gamble. Jednocześnie wyraża on ogromną radość z faktu wprowadzenia testu na rynek amerykański, podkreślając unikalność produktu. Konsumentki potrzebowały testu dającego większą ilość informacji i odpowiedzi, tymczasem od czasu, gdy pojawił się pierwszy cyfrowy test ciążowy, w tej gałęzi rynku nic się nie działo.


W celu określenia długości ciąży, ginekolog wylicza termin rozpoczęcia ostatniego cyklu menstruacyjnego oraz wykonuje badanie USG, aby zaobserwować zmiany fizyczne w macicy, świadczące o zaawansowaniu ciąży. Jednak nie wszystkie kobiety dokumentują terminy miesiączek, a część z tych, które zapisują podobne informacje, doświadcza nieregularnych cyklów menstruacyjnych. Dlatego też, długość ciąży określana na tej podstawie może okazać się nieprecyzyjna. Dokładniejszych wiadomości może dostarczyć badanie USG, jednak wygenerowany obraz najczęściej okazuje się bezużyteczny do co najmniej 8 tygodnia ciąży.

Innowacyjny test nie powstał po to, aby zastąpić metody pomiaru długości ciąży stosowane przez lekarzy, a uspokoić kobietę i pomóc jej, zanim będzie mogła potwierdzić ciążę u ginekologa. Jak podkreśla dr Rebecca Brightman z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku, żyjemy w czasach, w których każdy poszukuje natychmiastowej, bezpośredniej i rzetelnej informacji. Poza tym, test może okazać się szczególnie przydatny wśród konkretnych grup pacjentek i ich lekarzy. Chodzi m.in. o kobiety z nieregularnymi miesiączkami, którym test pomoże określić zaawansowanie ciąży, zanim możliwe będzie przeprowadzenie badania USG.

Czy poziom hCG jest rzetelnym źródłem informacji?
Trwa dyskusja dotycząca skuteczności pomiarów stężenia hCG celem określenia długości ciąży. Poziom hormonu może wahać się w pierwszych tygodniach ciąży, a nawet utrzymać się na niskim poziomie. Dlatego też wielu specjalistów twierdzi, że test ciążowy nie zastąpi wizyty u lekarza. We wczesnej fazie ciąży zakres poziomów hCG jest węższy, dlatego zastosowanie stężenia hormonu do określenia czasu, który upłynął od zapłodnienia w pierwszych tygodniach ciąży, jest nie lada wyzwaniem.

Dla niektórych kobiet jednak test ciążowy może mieć wartość sentymentalną – przechowują go jako pamiątkę z okresu starań o dziecko. Tymczasem wielu lekarzy przyznaje, że dodatkowe informacje dostarczane przez innowacyjny test są jak najbardziej pożądane. Specjaliści wyrażają także nadzieję, że nowy produkt skłoni kobiety do szybszego kontaktu z ginekologiem, co zwiększy ich szansę na posiadanie zdrowej ciąży i zdrowego dziecka.

Więcej o testach ciążowych i ciąży dowiesz się na Parenting.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!