Stres zwiększa efektywność sesji terapeutycznych

stuartpilbrow
Terapia uczy pacjenta, jak lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, jednak nie zawsze dostarcza praktycznych umiejętności, które pomogłyby mu stawić czoła napotykanym wyzwaniom. Ostatnie badania sugerują wręcz, że w momencie, gdy samokontrola jest kluczowa – np. podczas przerażającego lub traumatycznego przeżycia – stres upośledza regiony mózgu odpowiedzialne za racjonalne myślenie. Oznacza to, że terapia poznawczo-behawioralna, najskuteczniejsza forma terapii w leczeniu zaburzeń lękowych i depresji – może zawieść pacjentów w chwilach, gdy najbardziej potrzebują zdobywanych w jej czasie zdolności.


Założenia terapii poznawczo-behawioralnej
W badaniu uczestniczyło 78 zdrowych osób, z których żadna nie cierpiała z powodu fobii ani zaburzeń lękowych. Na drodze łagodnych bodźców elektrycznych naukowcy wykształcili u nich strach przed obrazami pająków i węży. Po kilku sesjach treningowych, wraz z pojawieniem się na ekranie konkretnych wizerunków każdy z badanych odczuwał strach przed wstrząsem elektrycznym, co ustalono na podstawie ich własnych relacji, jak również zmian w zakresie zdolności skóry do przewodzenia elektryczności wskutek stymulacji. Następnie, uczestników nauczono technik poznawczo-behawioralnych, mających ułatwić im radzenie sobie z negatywnymi emocjami.


Dzięki wyuczonym strategiom badani zrozumieli, jak myśli wpływały na ich uczucia i byli zdolni do przeformułowania doświadczeń w taki sposób, aby zmniejszyć skutki negatywnego myślenia. Zamiast oczekiwać z lękiem kolejnego bodźca elektrycznego i martwić się tym, jak długo będzie trwał, uczestnicy nauczyli się odwracać uwagę od nieprzyjemnego przeżycia i postrzegać je jako dokuczliwe, a nie ciężkie i męczące. Sposób, w jaki odbierasz daną sytuację, może zmienić to, jak na nią reagujesz – mówi współautorka badania Elizabeth Phelps, profesor psychologii z New York University. Jest to główne założenie terapii poznawczo-behawioralnej. Setki badań potwierdziły, że pokazanie pacjentom, jak wykształcić wspomniane zdolności, może pomóc im w walce z zaburzeniami lękowymi i depresją.

Stres i strach nie służą myśleniu
Jednak terapia poznawczo-behawioralna nie działa we wszystkich sytuacjach i u wszystkich pacjentów. Możliwe, że prof. Phelps odkryła dlaczego. Dzień po treningu przyprowadziła uczestników badania z powrotem do laboratorium, aby sprawdzić, czy wyuczone techniki odniosą pożądane skutki. Aby wprowadzić ich w stan stresu, połowę uczestników poprosiła o włożenie rąk do lodowatej wody na 3 minuty – doprowadziło to do podniesienia poziomu hormonu stresu. Pozostali badani trzymali ręce w ciepłej wodzie. Po 10 minutach przedstawiono im obrazy, którym wcześniej towarzyszyły bodźce elektryczne.Prof. Phelps nie sugeruje, że terapia poznawczo-behawioralna jest bezużyteczna. Aby odniosła sukces, konieczny jest trening. Pod wpływem stresu mózg zaczyna działać w sposób automatyczny – wyuczone reakcje przeważają nad abstrakcyjnym, logicznym i racjonalnym myśleniem, które ćwiczone jest w czasie terapii. Aktywne angażowanie technik poznawczo-behawioralnych może wymagać wiele czasu i prób, jednak w przypadku, gdy w końcu staną się one drugą naturą człowieka, stres nie powinien już odgrywać tak ogromnej roli – zaznaczają autorzy badania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem