Życie pacjentów z czerniakiem można przedłużyć o nawet 10 lat
Patrycja Karpińska
18 grudnia 2013, 11:49·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 grudnia 2013, 11:49
Pacjenci z zaawansowanym czerniakiem, leczeni przeciwciałem monoklonalnym (ipilimumabem), są w stanie przeżyć nawet do 10 lat – twierdzi prof. Stephen Hodi z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie. Naukowcom udało się stwierdzić, że w przypadku gdy chorzy poddani podobnej terapii przeżyją 3 lata, bardzo prawdopodobne jest, że ich życie trwać może nawet 7 kolejnych.
Reklama.
Jak działa cudowny lek na czerniaka?
Odkrycie to jest niezwykle ważne dla lekarzy i chorych w zaawansowanym stadium czerniaka. Określa długoterminowe szanse na przeżycie pacjentów leczonych ipilimumabem, którym udało się przetrwać 3 pierwsze lata terapii. Jak podkreślają autorzy badania, jest to najdłuższe badanie, w którym udział wzięła największa liczba pacjentów stosujących dostępną na całym świecie terapię czerniaka. Są oni jednocześnie pewni, że stanowić będzie punkt odniesienia dla przyszłych testów nad lekami dla zaawansowanego raka skóry.
Ipilimumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które stymuluje układ immunologiczny człowieka do walki z nowotworem skóry, kierując jego uwagę na receptor białkowy o nazwie CTLA-4 (ang. Cytotoxic T-Lymphocyte Antigen 4). W przypadku czerniaka, CTLA-4 przestaje rozpoznawać i niszczyć komórki rakowe, ułatwiając jego rozwój. Tymczasem ipilimumab działa przeciwko mechanizmom hamującym receptor, umożliwiając mu skuteczną walkę z komórkami nowotworowymi.
3 lata równać się mogą 10
Przed rozpoczęciem badań wiedziano już, że niektórzy pacjenci leczeni wspomnianym lekiem mają szansę przeżyć dłuższy czas. W jednym z testów oszacowano przeżywalność po 5 latach na 18%. Bazując na tak optymistycznych wynikach, prof. Hodi wraz ze współpracownikami z Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych zebrał informacje na temat 1861 pacjentów, którzy poddani zostali 12 badaniom klinicznym. Jego celem było precyzyjne określenie długoterminowych skutków stosowania ipilimumabu. Co więcej, zespół badawczy dokonał analizy danych dotyczących kolejnych 2985 pacjentów, których poddano terapii lekiem, jednak nie włączono do żadnego z badań klinicznych. W badaniu zbiorczym uwzględniono więc informacje na temat łącznej liczby 4846 osób.
W przypadku pierwszej grupy pacjentów, badacze oszacowali średnią długość życia chorych na 11,4 miesięcy. 254 pacjentów spośród 1861, czyli 22%, żyło nadal po 3 latach. Nie odnotowano żadnych śmierci wśród osób, które przetrwały dłużej niż 7 lat, w którym to momencie ogólny wskaźnik przeżyć wynosił 17%. Najwyższym odnotowanym wynikiem było 9,9 lat – mówi prof. Hodi. Stabilizacja, która nastąpiła ok. 3 roku i trwała nawet do 10 lat, obserwowana była niezależnie od zastosowanej dawki leku (3 lub 10 mg/kg). Na przeżycie wpływu nie miało także to, czy pacjent przechodził wcześniejsze terapie czy nie.
Jeżeli chodzi o wszystkich 4846 pacjentów, średnia długość ich życia wynosiła 9,5 miesiąca. Stabilizację ok. 3 roku stwierdzono u 21% chorych. Ten nieco niższy odsetek przeżyć tłumaczyć można niekompletnymi i ograniczonymi danymi na temat ogólnej przeżywalności pacjentów – podkreśla prof. Hodi. Ponadto, osoby poddane terapii ipilimumabem w ramach programu o rozszerzonym dostępie często cierpiały na bardziej zaawansowaną formę czerniaka.
Nadzieje wiązane z lekiem
Jak podkreśla były prezes ECCO (European CanCer Organisation), a obecny dyrektor generalny francuskiego Institut Gustave Roussy Comprehensive Cancer Center, prof. Alexander Eggermont, który specjalizuje się w leczeniu czerniaków, wyniki badania zbiorczego w sposób jasny pokazują, że ipilimumab pozwalać może na długoterminową kontrolę czerniaka przerzutowego. Wynika z nich, że dzięki swoistemu „zresetowaniu” układu odpornościowego pacjent może przez dłuższy czas panować nad rozwojem nowotworu. Jak zaznacza specjalista, zastosowanie przeciwciała monoklonalnego anty-PD1 lub anty-PDL1 może pozwolić na podwojenie, a nawet potrojenie wskaźników przeżywalności, a w ciągu najbliższych 5-10 lat czerniak może stać się chorobą uleczalną dla ponad 50% chorych.
Więcej informacji na temat terapii czerniaka i innych rodzajów nowotworu znajdziesz na abcZdrowie.pl.