Zamiast popcornu i tacosów z tłustym sosem – poczęstunek związany z tematyką pokazywanego filmu. W piątek w czterech polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu zaczyna się przegląd najciekawszych filmów kulinarnych Kuchnia+ Food Film Fest. Jedzcie, ucząc się, uczcie się, jedząc.
Robienie zdjęć jedzeniu stało się egalitarne. Dzięki zdjęciom, które co rusz trafiają na Facebooka i Instragram, wiemy, że znajomi byli w restauracji molekularnej, koleżanka z pracy na śniadanie zjadła parówki, choć odchudza się drugi miesiąc, a największy wróg prześladuje nas zdjęciami z burgerowni.
Od uwieczniania dla potomnych naszych śniadań i obiadów znacznie ciekawsze wydaje się jednak przyjrzenie się temu, co na co dzień jemy, kupujemy czy zamawiamy w knajpach. Jak wygląda praca w najsłynniejszej restauracji świata, co wspólnego z ekologią ma książę Karol, gdzie łatwiej kupić coca-colę niż wodę lub co łączy Chińczyków z winem Bordeaux. Na te pytania odpowiedzi szukają twórcy filmów pokazywanych na tegorocznej, piątej już edycji Kuchnia+ Food Film Fest – to 13 ciekawych tytułów o różnych aspektach gotowania czy jedzenia. Wśród nich znalazły się dokumenty z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii oraz świetny indyjski komediodramat „Smak curry”.
Program podzielony jest na trzy sekcje. W cyklu „Kultura kulinarna” (piątek) poznacie m.in. skarby kuchni tybetańskiej i dziedzictwo kulinarne Alp. Sobotni blok filmów skupi się natomiast na społecznych aspektach wytwarzania żywności. Reżyser francuskiego dokumentu „Parcie na żarcie” demaskuje metody, jakimi posługują się producenci, aby przekonać konsumentów do kupowania większej ilości jedzenia niż potrzebują. Z kolei „Fair Trade” ukazuje posępniejsze oblicze idei sprawiedliwego handlu, a „Gorzki smak czekolady” – pracę na plantacjach kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
W niedzielę widzowie zajrzą do słynnej restauracji ElBuli, której twórca łączy gotowanie ze sztukami plastycznymi. Zwieńczeniem wieczoru będzie pokaz „Smaku curry” – słodko-gorzkiej historii księgowego, odzyskującego chęć do życia dzięki solidnym obiadom, które przez przypadek trafiają na jego biurko.
Części filmowej towarzyszyć będą wydarzenia kulinarne – m.in. warsztaty dla dzieci i wieczorne kolacje we współpracujących z festiwalem restauracjach. Dokładny program znajdziecie na na stronach kin: wrocławskich Nowych Horyzontów, poznańskiej Muzy, trójmiejskiego Neptuna i warszawskiej Kultury, a także na oficjalnej stronie festiwalu.