Od dawna żaden polski film nie wywoływał takich kontrowersji, jak "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej. Opowieść o młodych dziewczynach utrzymujących się ze świadczenia usług seksualnych dla bogatych mężczyzn ma być obrazem pokolenia. Dla jednych zupełnie normalnym, a dla innych nie do zaakceptowania. Warto poznać więc kilka faktów.
Różnice w reakcji na "Sponsoring" najlepiej obrazuje to, jak w piątek na antenie TVP film komentowali Kazimiera Szczuka i Tomasz Terlikowski. Dla feministycznej aktywistki oddawanie się za pieniądze potrzebne na studia - to praca, jak każda inna, dla redaktora naczelnego Fronda.pl - kolejny objaw upadku naszego społeczeństwa.
- Są to dziewczyny, które nie mają pieniędzy. Mężczyźni mają pieniądze, dziewczyny nie. One chcą studiować, traktują to poważnie. Tu nie chodzi o klepanie biedy tylko o regularne przetrwanie po prostu. Tak wygląda świat - oceniała Szczuka. Zdaniem Tomasza Terlikowskiego, to jednak co najwyżej ofiary meżczyzn-dziwkarzy. W weekend ich rozmowa przyciągnęła nie mniejszą uwagę mediów, niż premiera samego filmu.
"Po co bronić w publicznej telewizji, przy śniadaniu uprawiania seksu za pieniądze jako metody zarabiania na studia" - pyta angażujący się w coraz poważniejsze tematy plotkarski portal Pudelek.pl. Oceniając, że jest to patologia, choć popularna. Podobne komentarze dominują pod każdą informacją dotyczącą nowego dzieła Szumowskiej.
A jak jest naprawdę?
Co powinniśmy wiedzieć o sponsoringu
Kto, z kim, gdzie i za ile?
Czy sponsoring to prostytucja?
Tak. Według prof. Kazimierza Imielińskiego prostytucja to oddanie własnego ciała do dyspozycji innej osoby w celu osiągnięcia przez nią zadowolenia seksualnego i pobieranie za to wynagrodzenia materialnego.
Ile zarabia się na sponsoringu?
W Polsce studentki i studenci często wchodzą w sponsoring w zamian za mieszkanie. Wiele osób zarabia jednak określone stawki. Najpopularniejszy chłopiec do towarzystwa w stolicy bierze podobno za godzinę ok. 150 euro.
Średnie zarobki u bogatego sponsora to nawet 12-15 tys.zł miesięcznie.
Jaki zakres obowiązków ma sponsorowany?
W większości przypadków nie kończy się tylko na seksie. Sponsorzy życzą sobie również towarzystwa podczas bankietów, imprezy firmowych, delegacji. Część zamawia sobie taką usługę specjalnie na urlop, lub wycieczkę.