Nie myjesz auta z błota? Spalasz więcej [Szerokiej drogi]
PKN Orlen
22 grudnia 2013, 12:41·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 22 grudnia 2013, 12:41
Są tacy, którzy uważają, że samochodu zimą nie należy myć. Dlaczego? Bo według ich teorii błoto działa dokładnie tak jak wgłębienia na piłce do golfa. Czyli redukują opór powietrza. Wniosek: nie myjesz auta - spalasz mniej paliwa. Niestety ten wniosek, to kompletna bzdura. Badania "Pogromców Mitów" udowodniły, że błoto na aucie może zwiększyć spalanie o 10%!
Reklama.
To oznacza, że samochód warto myć. Zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Dlatego wysłaliśmy Antoniego Bohdanowicza z naTemat do myjni samochodowej, by sprawdzić, jak myć samochód.
Mycie samochodu zimą jest nawet ważniejsze niż latem, bo zimowa sól potrafi naprawdę zaszkodzić pojazdowi. Trzeba jednak uważać - duży mróz plus niedokładne wysuszenie naszego samochodu może oznaczać, że prędko do niego nie wsiądziemy.
Różne sposoby mycia mają swoje plusy i minusy. Myjnia samoobsługowa jest tania, ale złym pomysłem jest korzystać z niej, gdy jest naprawdę zimno. Do tego nie da się w takiej myjni dokładnie wysuszyć zamków i uszczelek w drzwiach.
W myjni automatycznej natomiast stare szczotki mogą porysować auto, a my musimy na mrozie przygotowywać samochód do czyszczenia - odkręcić antenę, złożyć lusterka. Do tego do myjni automatycznej nie można się umówić z wyprzedzeniem. Więc, zwłaszcza przed świętami, grozi nam długie oczekiwanie w kolejce przed wjazdem.
Ręczna myjnia jako jedyna działa przy dużych mrozach, ty możesz sobie czekać wygodnie w poczekalni, lub pobliskim centrum handlowym. Możesz się także umówić na konkretny termin. Niestety - jest najdrożej.
Wybór należy do Ciebie. Zwracamy uwagę, że samochód naprawdę warto umyć. I ze względu na zużycie paliwa, o którym pisaliśmy wyżej, i ze względu na sól, i dlatego że nie myty brud wewnątrz auta wbija się w dywaniki i tapicerkę. I żeby go usunąć, będziesz musiał kiedyś zdecydować się na dużo droższe pranie.