Reklama.
Przychodzi chory na raka do lekarza, a lekarz mówi, że leczenie można rozpocząć za… kilka miesięcy. Niestety, to nie kiepski żart, tylko realia panujące w niektórych szpitalach. – Często naprawdę stajemy pod murem. Powiedzenie choremu, że może otrzymać leczenie za kilka miesięcy, jest rzeczą nieludzką – powiedział prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Więcej:
Ochrona zdrowiaWśród 27 krajów członkowskich UE wydatki per capita na ochronę zdrowia należą w Polsce do najniższych. Wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około 1/3 średniej unijnej i są znacznie niższe niż np. w Czechach czy na Słowacji.
Rosnąca w wysoce przewidywalny sposób liczba zachorowań na nowotwory pozwala względnie łatwo zaplanować potrzeby finansowe w tym zakresie. Leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie – ponoszone przez Państwo i obywateli. Polityka oszczędności, polegająca np. na ograniczaniu refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie.
W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów. CZYTAJ WIĘCEJ