Początek roku jest okresem, w którym wygasają autorskie prawa majątkowe do wielu dzieł kultury, a domena publiczna wzbogaca się kolejne pozycje. Dlatego to właśnie w styczniu świętowany jest Dzień Domeny Publicznej. Jego obchody organizuje dzisiaj Koalicja Otwartej Edukacji, oferując gościom m.in. pokaz przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej.
Wraz z rozwojem
internetu domena publiczna, do której trafia twórczość niepodlegająca ograniczeniom dostępu z tytułu ochrony autorskich
praw majątkowych, odgrywa coraz ważniejszą rolę. Dzięki jej istnieniu można bezpłatnie korzystać z nieograniczonego dostępu do milionów dzieł kultury: książek, materiałów filmowych, muzyki itd.
W wielu krajach prawa majątkowe wygasają po upływie pewnego okresu od śmierci autora, liczącego zazwyczaj 70 lat. Dla zachowania porządku często przyjmuje się, że owo wygaśnięcie następuje wraz z końcem roku kalendarzowego, stąd Dzień Domeny Publicznej obchodzony jest 1 stycznia lub w innych dniach pierwszego miesiąca roku.
Dzień Domeny Publicznej w Zachęcie
Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) świętuje Dzień Domeny Publicznej dzisiaj, 17 stycznia, w warszawskiej Zachęcie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00, a w jego ramach zaprezentowane zostaną przedwojenne kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej. Po projekcji rozpoczną się prezentacje oraz dyskusja dotycząca domeny publicznej.
– Organizując Dzień Domeny Publicznej, chcemy też zwrócić uwagę na trwające konsultacje w sprawie reformy prawa autorskiego w UE, w ramach których proponujemy skrócenie okresu ochrony utworów z 70 do 50 lat od daty śmierci autora lub publikacji dzieła – powiedział Tomasz Ganicz z KOED.