Inteligentne okulary mogą pomóc osobom prawie niewidomym poruszać się w miejscach publicznych. Już teraz informują one o pobliskich przeszkodach, a wkrótce będą także w stanie przetwarzać tekst na mowę i identyfikować charakter napotykanych przedmiotów. Innowacyjne okulary pozwolą tysiącom ludzi odzyskać chociaż częściową niezależność.
Reklama.
Działanie okularów dla osób niedowidzących
Zdecydowana większość osób zarejestrowanych jako niewidomi posiada szczątkowy wzrok – np. rejestruje światło lub ruch. Właśnie z myślą o takich ludziach powstał najnowszy wynalazek. Zanim pojawiły się rewolucyjne okulary, technologie wspomagające ograniczały się do psów przewodników, lasek i innych prostych rozwiązań.
W okresie 3 ostatnich lat dr Stephen Hicks z Uniwersytetu w Oxfordzie zdołał opracować nową technologię, która wykorzystuje szczątkowy wzrok osoby niedowidzącej w celu ułatwienia jej swobodnego i zdecydowanego poruszania się po miejscach publicznych. Te inteligentne okulary posiadają wbudowane kamery i oprogramowanie lokalizujące najbliższe przedmioty, które przedstawiane są w prosty i intuicyjny sposób na powierzchni soczewek.
Jak działają bioniczne okulary? Dwie niewielkie kamery wbudowane w ich rogach rejestrują dwa różne zdjęcia – tak samo jak ludzkie oczy. Informacja z kamer wyświetlana jest na przezroczystych ekranach LED, znajdujących się na soczewkach, dzięki czemu osoba niedowidząca może zobaczyć ulepszony obraz. Porównanie odległości pomiędzy kamerami ujawnia, w jakiej odległości znajduje się dany obiekt. Okulary wyposażone są także w kompas, GPS i żyroskop.
Wynalazek będzie jeszcze doskonalszy!
Wynalazca okularów otrzymał nagrodę Royal Society Brian Mercer Award for Innovation. Zostanie ona wykorzystana w celu stworzenia nowego oprogramowania, które uwzględni także funkcje rozpoznawania tekstu i przedmiotów. Chociaż rewolucyjne okulary dr. Hicksa pozwalają niewidomym dostrzec pobliskie przeszkody, nie dostarczają one informacji na temat charakteru tych obiektów. Badacz ma nadzieję wykorzystać nagrodę celem wdrożenia oprogramowania stworzonego przez prof. Phila Torre’a z Uniwersytetu w Oxfordzie, które automatycznie rozpoznaje przedmioty w najbliższym otoczeniu.
Technologia ta umożliwi osobom noszącym okulary rozpoznawanie rzeczywistych obiektów, takich jak przystanek autobusowy, drzwi czy osobisty przedmiot, i określenie ich jako taki. Będą one więc mogły dostrzec więcej niż tylko przeszkodę. Udoskonalona technologia przy użyciu kamer wykryje tekst w najbliższym otoczeniu niedowidzącego – np. numer autobusu czy pozycje w menu – i przekształci go w mowę, która zostanie przekazana przez słuchawkę do ucha.
Komentując przyznanie mu nagrody, dr Hicks powiedział, że jest to początek złotego wieku dla wizji komputerowej. Inteligentne technologie rozpoznające i interpretujące otoczenie pojawiają się we wszelkich nowoczesnych sprzętach – od kamer, poprzez telefony komórkowe, po samodzielnie prowadzące się samochody. Ostatnie badania pokazały, że komputery mogą nie tylko widzieć pojedyncze obiekty, takie jak twarze czy wyrazy, ale także rozumieć całe sceny. Jak dodał, nagroda Royal Society Brian Mercer Award for Innovation pozwoli na włączenie tej technologii także do nowych okularów, które pomogą ludziom z upośledzonym wzrokiem radzić sobie z codziennymi czynnościami.
To nie fantastyka naukowa, a bliska przyszłość
Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest ponad 2 miliony osób z zaburzeniami widzenia i ponad 300 000 osób niewidomych z powodu chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy retinopatia cukrzycowa. Wynalazek dr. Hicksa może w znacznym stopniu zwiększyć samodzielność i jakość życia takich ludzi.
Okulary bioniczne wyglądają jak normalne okulary i najprawdopodobniej pojawią się na rynku pod koniec roku. Ich szacunkowy koszt to poniżej 1000 funtów. Jak podkreśla brytyjski okulista Robert MacLaren, podobne urządzenia przez wiele lat pojawiały się jedynie w fantastyce naukowej, jednak okazuje się, że w najbliższej przyszłości ludzie rzeczywiście zaczną nosić elektroniczne pomoce wizualne pod postacią okularów.