Polaków problemy ze snem - co drugi cierpi na bezsenność

rolands.lakis
Polacy cierpią na dwa rodzaje problemów związanych ze snem – co druga osoba doświadcza bezsenności, podczas gdy co czwarta wykazuje nadmierną senność. Niestety dolegliwości te nie występują wyłącznie u osób starszych i w średnim wieku. Coraz częściej dotykają osoby młode, w tym nastolatków. Skąd biorą się problemy ze snem i jak z nimi walczyć?

Polska w czołówce bezsennych krajów
Podczas gdy największa liczba Polaków walczy z bezsennością, coraz więcej osób ma problem z nadmierną sennością – podaje neurolog Aleksandra Wierzbicka. Sytuacja ta najczęściej rozwija się w wyniku wcześniejszej bezsenności lub parasomnii, czyli zachowań mających miejsce w czasie snu (takich jak niezamierzone ruchy) i skutkujących zmęczeniem po przebudzeniu. Jak podkreśla specjalistka, uczucie niewyspania wynikać może także z bezdechu sennego.

Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o liczbę osób cierpiących na bezsenność. Niestety, jak mówi psychiatra dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Klinice Psychiatrycznej WUM, problemy ze snem to już prawie epidemia. Wynikają one z niezdrowego stylu życia, czyli dużej ilości stresu, nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej – zaznacza specjalista.

Jeżeli problemy z zaśnięciem pojawiają się raz na jakiś czas, nie ma powodów do zmartwień. Gorzej, gdy występują one regularnie i trwają wiele dni, a nawet tygodni. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że objawy bezsenności mogą świadczyć o istnieniu poważniejszej choroby natury fizjologicznej lub psychologicznej.


Przyczyny bezsenności
Bezsenność przewlekła może być skutkiem choroby, podczas gdy dolegliwość przemijająca najczęściej wynika z niedawnych wydarzeń lub konkretnych okoliczności. Jak podają specjaliści, problem może być efektem ubocznym przyjmowania wielu rodzajów leków, w tym statyn, kortykosteroidów czy antydepresantów. Co więcej, bezsenność często wywoływana jest zakłóceniem rytmu dobowego – np. w wyniku jet lagu, pracy zmianowej, znacznych wysokości, hałasu, nadmiernego gorąca lub chłodu.

Kolejną możliwą przyczyną problemów ze snem są choroby psychologiczne, takie jak zaburzenia nastroju, lękowe i psychotyczne. Bezsenność wynikać może także z chorób fizycznych – np. uszkodzeń i guzów mózgu, udaru, przewlekłego bólu, zespołu przewlekłego przemęczenia, zastoinowej niewydolności serca, obstrukcyjnej choroby płuc, astmy, bezdechu sennego, parkinsona, alzheimera, nadczynności tarczycy czy zapalenia stawów. Do problemu mogą przyczynić się również zaburzenia hormonalne i ciąża.

Jak podają badacze z fińskiego Uniwersytetu w Helsinkach, posiadanie urządzeń elektronicznych w sypialni może wpływać na jakość snu dzieci. Odkryli oni, że dzieci, które posiadają w swoim pokoju telewizory, komputery, konsole, odtwarzacze DVD i telefony komórkowe śpią krócej niż ich rówieśnicy, których sypialnie są wolne od technologii.

Jak walczyć z bezsennością?
W przypadku zaburzeń snu, pomocna może okazać się melatonina. Jest ona wytwarzana przez organizm ludzki, a dokładniej przez szyszynkę, i odpowiada za rytm dobowy związany ze światłem. W normalnych warunkach jej produkcja w nocy wzrasta, a w dzień maleje. Jednak wraz z wiekiem wydzielanie melatoniny zmniejsza się, co często skutkuje zaburzeniami snu. Przyjmowanie tej substancji pozwala w naturalny sposób uzupełnić jej niedobór w organizmie. W odróżnieniu od większości leków nasennych, melatonina nie zaburza faz snu i poprawia jego jakość.

Wraz z melatoniną można przyjmować witaminę B6, która poprawia nastrój. Obie substancje wzajemnie wspomagają swoje działanie, dzięki czemu są jeszcze skuteczniejsze.

Istnieje również wiele domowych sposobów na bezsenność. Niewskazane jest na przykład objadanie się i picie kawy 2-3 godziny przed snem. Przed położeniem się do łóżka warto natomiast wypić herbatę z rumianku lub melisę. Dobrym pomysłem jest także wieczorny spacer, relaksująca kąpiel, ciekawa lektura lub dobra muzyka. Na koniec, temperatura w sypialni powinna być umiarkowana (najlepiej do 18°C), a godziny snu regularne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...