Atrakcyjni uczniowie bardziej lubiani przez nauczycieli?
Patrycja Karpińska
25 lutego 2014, 09:25·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 lutego 2014, 09:25
Ostatnie badanie dowodzi, że uczniowie uważani za bardziej atrakcyjnych przeważnie dostają lepsze oceny i mają większe szanse na dostanie się na studia. Badacze odkryli, że średnia ocen nastolatków o bardziej i mniej przyjemnej aparycji była tak różna, jak w przypadku dzieci wychowywanych przez dwoje i jednego rodzica.
Reklama.
Dlaczego urodziwi uczniowie radzą sobie lepiej w szkole?
Atrakcyjni uczniowie otrzymują więcej uwagi nauczyciela, mają więcej przyjaciół i rzadziej doświadczają objawów depresji. Częściej odnoszą oni także sukcesy – mówi jedna z autorek badania, Rachel Gordon, profesor socjologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Nie jest do końca jasne, czy uwaga i pochwały zwiększają pewność siebie dziecka, sprawiając, że uczeń taki uczestniczy w lekcjach dodatkowych i nie krępuje się prosić nauczyciela o pomoc, co skutkuje lepszymi ocenami, czy nauczyciele po prostu faworyzują ładniejsze twarze.
Powyższe wnioski wyciągnięto po analizie danych statystycznych uzyskanych na drodze ogólnokrajowego badania zdrowia nastolatków (National Longitudinal Survey of Adolescent Health) i informacji zebranych w jednej ze szkół wyższych. Wspomniane badanie rozpoczęło się w latach 90. i objęło ok. 9000 młodych ludzi zamieszkujących różne stany USA, którzy obserwowani byli, dopóki nie osiągnęli ok. 30 roku życia. W analizie tej wzięto pod uwagę m.in. atrakcyjność i średnią ocen uczniów.
Ważniejsza jest uroda czy osobowość?
Jest jednak jedna kwestia, którą trudno jest rozgraniczyć, a mianowicie to, czy pewne siebie i inteligentne dzieci mogły się wydać badaczom bardziej atrakcyjne niż introwertyczni i mniej zdolni młodzi ludzie. Wzmiankę o wyglądzie ucznia zanotowali oni pod koniec rozmowy, a więc po tym, jak mieli okazję poznać jego osobowość.
Z drugiej strony, istnieje szereg dowodów na to, że znaczną rolę w ocenie osiągnięć nastolatków odgrywa ich uroda. Jak podaje Gordon, we wcześniejszym badaniu nauczyciele szkół podstawowych otrzymali teczki z pracami uczniów wraz z ich zdjęciami. Okazało się, że mieli oni wyższe oczekiwania odnośnie do atrakcyjniejszych dzieci. Tymczasem w przypadku uczniów szkół podstawowych, oczekiwania takie są połową sukcesu. Autorka badania zaznacza, że chciałaby przeprowadzić podobne badanie wśród nauczycieli szkół średnich.
Co ciekawe, w ostatnim badaniu zauważono, że różnica średniej ocen pomiędzy uczniami o przeciętnym wyglądzie zewnętrznym i tymi niezbyt atrakcyjnymi była nieznaczna. Zdaniem badaczy, negatywne konsekwencje mniej niż przeciętnej urody, a więc gorsze zdrowie psychiczne i mniejsza liczba przyjaciół – neutralizowane są całkowicie przez inne skutki niekorzystnego wyglądu. Uczniowie tacy wykazują bowiem mniejszą aktywność seksualną i rzadziej uczestniczą w przyjęciach. Najprawdopodobniej wykorzystują ten czas na naukę, nadrabiając braki względem uczniów o przeciętnej urodzie.
Atrakcyjni uprzywilejowani zawodowo
Inne badania potwierdzają uzyskane wyniki – uczestnicy, rozmawiając przez telefon z osobą, która podawana jest za bardziej atrakcyjną, wyczuwają w jej głosie więcej ciepła niż w przypadku mniej urodziwych rozmówców. Co więcej, osoby o przyjemnej aparycji zwykle uważane są za zdrowsze i godne zaufania, nagradzane są wyższymi premiami, a także częściej zapraszane na rozmowy o pracę.
Włoscy badacze z Uniwersytetu w Mesynie postanowili sprawdzić, jak dużą rolę w początkowych etapach procesu rekrutacyjnego odgrywa wygląd fizyczny. Wysłali oni ponad 11 000 CV na 1542 stanowiska. W odpowiedzi na każdą z ofert pracy składano po 8 podań – 4 zawierały zdjęcie atrakcyjnej lub nieatrakcyjnej osoby (kobiety lub mężczyzny), a 4 nie posiadały fotografii twarzy. Co więcej, 2 spośród CV bez zdjęć dotyczyły Włochów, a 2 obcokrajowców.
Generalnie badacze uzyskali 30% telefonów zwrotnych, jednak największym powodzeniem cieszyły się osoby atrakcyjne. Jeżeli chodzi o kobiety, oddzwoniono do nich w 54% przypadków, a mężczyzn – w 47% przypadków. Mniej atrakcyjnym osobom nie poszło tak dobrze. Kobiety uzyskały wynik wynoszący 7%, a mężczyźni – 26%. Badacze zauważyli także, że Włosi otrzymywali więcej telefonów niż obcokrajowcy, jednak test na znaczenie wyglądu fizycznego w procesie rekrutacji był bardziej istotny statystycznie.