Za sprawą kryzysu gospodarczego opowieści o „american dream” zeszły na dalszy plan, ustępując miejsca grupowym zwolnieniom, cięciu kosztów oraz rosnącemu zadłużeniu państwa. Wśród amerykańskich milionerów w dalszym ciągu można jednak znaleźć imigrantów, którzy własnymi rękami dorobili się wielkiej fortuny. Oto niektórzy z nich.
Sylwetki imigrantów, którzy zbili po przybyciu do Stanów Zjednoczonych wielki majątek, przedstawił portal Business Insider. My prezentujemy najciekawsze z nich.
1. Siergiej Brin
Urodził się w Moskwie 21 sierpnia 1973 roku, gdy sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego był Leonid Breżniew. Jego rodzice, absolwenci Uniwersytetu Moskiewskiego żydowskiego pochodzenia, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w 1979 roku, gdy Siergiej Brin miał sześc lat. W Ameryce rodzinie Brinów się powiodło. Siergiej dostał się na Uniwersytet Stanforda, gdzie poznał Larry’ego Page’a. Razem z nim stworzył wyszukiwarkę Google, która uczyniła go miliarderem.
2. Gurbaksh Chahal
Jest młodszy od Brina o dziewięć lat. W 1985 roku, gdy był małym dzieckiem, jego rodzice wygrali w loterii wizowej zieloną kartę i przenieśli się z Indii do San Jose w Kalifornii. W wieku 16 lat Chahal rzucił szkołę średnią, by stworzyć własna firmę reklamową ClickAgents, którą dwa lata później sprzedał za 40 mln dolarów. Jeszcze więcej, 300 mln dolarów, dostał od Yahoo, któremu sprzedał swoją drugą firmę, BlueLithium.
3. Lowell Hawthorne
Wyemigrował z Jamajki w 1981 roku, by zostać funkcjonariuszem nowojorskiej policji. W 1989 roku postanowił powrócić do rodzinnych tradycji i otworzył piekarnię Golden Krust, korzystając ze wsparcia finansowego krewnych. Obecnie Goldem Krust jest już fast-foodową siecią, której roczne obroty liczy się w dziesiątkach lub nawet setkach milionów dolarów.
4. Jan Koum (Jan Kum)
Urodził się 24 lutego 1976 roku na terenie obecnej Ukrainy (dorastał pod Kijowem). W 1992 roku Koum wyjechał razem ze swoją matką oraz babcią do Mountain View w Kalifornii, gdzie korzystając z pomocy socjalnej, zdobył dwupokojowe mieszkanie Dwa lata później Koum zainteresował się programowaniem. Niedawno aplikacja WhatsApp, której jest współtwórcą, została kupiona przez Facebooka za 19 miliardów dolarów. Po ogłoszeniu transakcji „Forbes” wycenił majątek Kouma na 6,8 mld dolarów.
5. Elon Musk
Urodzony 28 czerwca 1971 roku w Pretorii. Podstaw programowania nauczył się w wieku 12 lat. Pięć lat później wyemigrował do Kanady, skąd pochodzi jego matka. Z Kanady, której stał się obywatelem, przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się internetowym biznesem. Musk współtworzył np. serwis płatniczy X.com, który przekształcono później w PayPal. Obecnie Musk działa w branży kosmicznej, zarządzając firmą SpaceX. Jego majątek wycenia się na 6,7 mld dolarów.
6. Shahid Khan
Urodził się 18 lipca 1952 roku w pakistańskim Lahaur. Po przybyciu w 1968 roku do Stanów Zjednoczonych Khan pracował „na zmywaku”, zarabiając 1,2 dolara za godzinę. Pracę godził ze studiami na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Obecnie Khan jest właścicielem firmy Flex-N-Gate, która produkuje części samochodowe, oraz klubów Jacksonville Jaguars oraz Fulham F.C.
7. Indra Nooyi
Urodziła sie 28 października 1955 roku w indyjskim Cennaj. Karierę zaczynała w Indiach, gdzie ukończyła studia z zakresu fizyki, chemii i matematyki. Pracowała m.in. dla firmy Johnson & Johnson. Pod koniec lat 70. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by podjąć naukę na Uniwersytecie Yale, którą godziła z nocną pracą w roli recepcjonistki. Los uśmiechnął się do niej w 1994 roku, gdy dołączyła do grona pracowników Pepsi. W 2001 roku została dyrektorem generalnym tej firmy, gdzie zarabia po kilkanaście mln dolarów rocznie.