Dobrze przemyśl decyzję o cesarskim cięciu na życzenie

flequi
Chociaż coraz większa liczba przyszłych matek z obawy przed bólem i powikłaniami decyduje się na poród przez cesarskie cięcie, specjaliści przestrzegają, że zabieg chirurgiczny wiąże się ze znacznie większym ryzykiem komplikacji niż poród naturalny. Z tego powodu powinien być wykonywany wyłącznie w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki lub dziecka, a nie na życzenie pacjentki.


Cesarka czy poród siłami natury?
Chociaż położnicy przestrzegają, że cesarskie cięcie nie powinno być wykonywane bez konkretnych przyczyn medycznych, zabieg cieszy się rosnącą popularnością w wielu częściach świata. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, istnieją kraje, gdzie w ten sposób przeprowadza się ponad 40% wszystkich porodów. Tymczasem, jak wskazuje dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w klinice Medicover, w świetle badań statystycznych okazuje się, że porody naturalne powodują nawet 4 razy mniej powikłań niż dowolne cesarskie cięcie. Zabieg ten, jak każdy inny, może się wiązać z poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią pacjentki.

Do najczęstszych wskazań do cesarskiego cięcia należą: niewłaściwe ułożenie dziecka, zaburzenia tętna dziecka w czasie porodu, brak postępu w zakresie porodu naturalnego, a także choroby matki – przede wszystkim neurologiczne, kardiologiczne i okulistyczne. Wskazania te są wyraźnie wymienione w standardach medycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – mówi lekarka.

Należy także pamiętać, że cesarskie cięcie może powodować zwiększone ryzyko powikłań w kolejnych ciążach. Dlatego też Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Światowa Federacja Ginekologów i Położników zgodnie podkreślają, że w dobrej praktyce medycznej nie ma miejsca dla cesarskiego cięcia na życzenie.


Jak tłumaczy dr Lech Mizarewicz, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Powiatowego w Łomży, chociaż teoretycznie cesarskie cięcie na życzenie nie istnieje, niektóre pacjentki tak panicznie boją się porodu naturalnego, że lekarze godzą się na zabieg. Specjalista dodaje jednak, że i dla matki, i dla dziecka najkorzystniejszy jest poród naturalny. Jednym z powodów jest fakt, że w jego trakcie następuje naturalny proces rozprężenia płuc dziecka. Tymczasem poród przez cesarskie cięcie zwiększa prawdopodobieństwo problemów z układem oddechowym noworodka. Jeżeli chodzi o zdrowie matki, cesarskie cięcie wiązać się może z licznymi powikłaniami, takimi jak krwotoki – podkreśla dr Mizarewicz.

Powikłania w czasie i po cesarskim cięciu
Chociaż cesarskie cięcie jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, istnieją problemy, które pojawiają się wskutek niego częściej niż po porodzie siłami natury. Po pierwsze, w trakcie operacji dojść może do uszkodzenia macicy (w wyniku charakteru zabiegu lub komplikacji). Na szczęście problem ten nie pojawia się często i w wielu przypadkach może zostać naprawiony w czasie operacji. Czasem dochodzi także do uszkodzeń płodu, spowodowanych skalpelem. Jednak jeżeli nacięcie jest małe, zagoi się samo i nie spowoduje trwałej szkody. Na uszkodzenia podatne są również drogi moczowe. Dochodzi do nich wskutek przypadkowego zadraśnięcia skalpelem podczas zabiegu.

Niemożliwe do zatrzymania krwawienie lub inne problemy zagrażające życiu mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia histerektomii, czyli usunięcia macicy. Jest to rzadki, aczkolwiek możliwy rodzaj komplikacji poporodowych.

Poród przez cesarskie cięcie, podobnie jak każda inna operacja, wiąże się także z ryzykiem infekcji i skrzepów krwi. Drugi z problemów występuje wskutek braku mobilności w czasie znieczulenia i po zabiegu. U kobiet ciężarnych ryzyko to jest wyższe, ponieważ ich organizm ułatwia krzepnięcie krwi, w celu uniknięcia krwotoków w czasie porodu. Chociaż krwawienie pojawia się i w wyniku porodu naturalnego, i przez cesarskie cięcie, ryzyko jego wystąpienia jest wyższe w drugim przypadku.

Co ważne, kobieta po cesarskim cięciu dochodzi do siebie dłużej niż po porodzie naturalnym. Zwykle regeneracja organizmu trwa 4-6 tygodni. W tym czasie zalecane jest niepodnoszenie niczego cięższego niż noworodek, co może okazać się ogromnym wyzwaniem. Po porodzie pojawić się może także ból w okolicy nacięcia, który najsilniejszy jest kilka dni po zabiegu i z czasem ulega stopniowemu złagodzeniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem