Pomidory w walce z chorobami chronicznymi

DeSugura89
Niewątpliwie, pomidor jest pełnym składników odżywczych, korzystnym dla organizmu warzywem, które warto włączyć do codziennej diety. Klasyfikowany jest jako żywność funkcjonalna, czyli taka, która za sprawą fitochemikaliów (np. likopenu) zapobiega chorobom przewlekłym i wspomaga działanie organizmu.


Najważniejsze właściwości pomidorów
Jeden średni pomidor (ok. 123 g) dostarcza 22 kcal, 0 g tłuszczu, 5 g węglowodanów (w tym 1 g błonnika i 3 g cukru) i 1 g białka. Warzywo to jest bogatym źródłem witamin A i C, a także kwasu foliowego. Zawiera szeroki zakres korzystnych składników odżywczych i przeciwutleniaczy, takich jak kwas alfa-liponowy, likopen, beta-karoten, cholina i luteina.


Kwas alfa-liponowy wspomaga przetwarzanie glukozy w energię. Wyniki badań wskazują, że może on pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, poszerzyć naczynia krwionośne, chronić diabetyków przed retinopatią oraz umożliwiać zachowanie tkanki mózgowej i nerwowej.


Likopen z kolei jest przeciwutleniaczem, który nadaje pomidorom bogaty, czerwony kolor. Warzywa te odpowiedzialne są za 80% zawartości związku w diecie. Cholina jest ważnym składnikiem odżywczym, który wspomaga sen, ruch mięśni, naukę i pamięć. Pomaga także zachować strukturę błon komórkowych oraz bierze udział w transmisji impulsów nerwowych i wchłanianiu tłuszczu. Co ważne, cholina zmniejsza przewlekłe stany zapalne.


Pomidory a nowotwory
Korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw, w tym pomidorów, są niezliczone. Wraz ze wzrastającą konsumpcją pokarmów roślinnych, zmniejsza się ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Wpływają one także na zdrową skórę i włosy, zwiększone zapasy energii i niższą wagę. Wysokie spożycie owoców i warzyw przyczynia się również do zmniejszonego ryzyka otyłości i ogólnej śmiertelności.

Pomidory są doskonałym źródłem witaminy C i innych przeciwutleniaczy, w związku z czym pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do rozwoju nowotworów. W szeregu badań powiązano likopen z profilaktyką raka prostaty. Zdaniem prof. Johna Erdmana z Uniwersytetu w Illinois, istnieją silne dowody na to, że spożywanie dużej ilości pomidorów zmniejsza ryzyko raka prostaty. Jak potwierdzają badacze z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego, dieta bogata w beta-karoten może chronić młodych mężczyzn przed tą groźną chorobą.

W badaniu przeprowadzonym na społeczności japońskiej okazało się, że wysoka konsumpcja beta-karotenu wpływa na obniżenie ryzyka raka jelita grubego. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologicznego, osoby spożywające pomidory rzadziej cierpią także na nowotwory płuc i żołądka.

Wpływ pomidorów na choroby układu sercowo-naczyniowego
Jak wiadomo, niskie spożycie sodu jest istotnym krokiem do utrzymania właściwego ciśnienia tętniczego krwi. Jednak dzięki zdolności poszerzania naczyń krwionośnych, równie ważna może być zwiększona konsumpcja potasu. Związek ten powiązano także z 20% niższym ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny. Jak wynika z ostatnich badań, niewiele osób zaspokaja swoje dzienne zapotrzebowanie na potas, wynoszące 4700 mg.

Zawarte w pomidorach składniki, a dokładniej błonnik, potas, witamina C i cholina, wspomagają pracę serca. Zwiększenie ilości potasu i zmniejszenie ilości sodu w diecie jest doskonałym sposobem na uchronienie się przed chorobami układu sercowo-naczyniowego – mówi Mark Houston ze Szkoły Medycznej Vanderbilt.

W jednym z badań okazało się, że osoby spożywające 4069 mg potasu dziennie obarczone były 49% niższym ryzykiem śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu z tymi ludźmi, którzy zjadali go znacznie mniej (ok. 1000 mg dziennie). Wysokie spożycie substancji powiązane zostało także ze zmniejszonym ryzykiem udaru, wysoką ochroną przeciw utracie masy mięśniowej, zachowaniem gęstości mineralnej kości i zredukowaniem formowania się kamieni nerkowych.

Co więcej, pomidory przyniosą wiele korzyści kobietom ciężarnym, które potrzebują dużych ilości kwasu foliowego (chroni on przed wadami cewy nerwowej u dziecka). Okażą się one zbawienne także dla diabetyków, którym pomogą w regulacji poziomu cukru we krwi, oraz osób cierpiących na depresję. Kwas foliowy zapobiega bowiem nadmiernej produkcji homocysteiny, która uniemożliwia transport krwi i innych składników odżywczych do mózgu. Jej nadmiar zaburza także wytwarzanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, czyli hormonów regulujących nastrój, sen i apetyt.