Palenie przyczynia się do szybszej menopauzy

Symo0
Specjaliści już wielokrotnie informowali, że nie warto popadać w nałóg papierosowy. Teraz badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii dostarczyli kolejnego dowodu, tłumacząc, że białe palaczki rozpoczynają menopauzę średnio 9 lat wcześniej!


Palenie i geny przyspieszają przekwitanie
W badaniu opublikowanym na łamach magazynu „Menopause” naukowcy dowodzą, że chociaż wcześniejsze testy pokazały, że palenie przyspiesza menopauzę o 1-2 lata, najnowszy eksperyment jako pierwszy sugeruje, że genetyka i papierosy zwiększają ryzyko wczesnej menopauzy. Co ciekawe, odkryta zależność dotyczy wyłącznie białych kobiet. Nie odnotowano takich samych wyników w przypadku uczestniczek czarnych.


Rozróżnienie to wynikać może z czynników rasowych wpływających na oddziaływanie pomiędzy paleniem a genami – mówi dr Samantha F. Butts, profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Chociaż objawy menopauzy, obejmujące uderzenia gorąca i niepokój, mogą być niekomfortowe, stan przekwitania powoduje także wyższe ryzyko choroby wieńcowej, osteoporozy i śmierci z wszystkich przyczyn. Właśnie dlatego kobiety, które zbyt wcześnie wkraczają w menopauzę (przed 50 rokiem życia) narażone są na dodatkowe problemy zdrowotne.


Przez 14 lat badacze śledzili losy 400 kobiet w wieku od 35 do 47 lat, które wzięły udział w badaniu skupiającym się na starzeniu się jajników. Badacze zauważyli, że kobiety, które posiadały wariant genetyczny nazywany CYP3A4*1B i które nie paliły, wkraczały w okres menopauzy około 13,91 lat po rozpoczęciu badania. Jednak uczestniczki palące (mało lub dużo) zaczynały przekwitać odpowiednio 11,36 i 5,09 lat po jego rozpoczęciu. Tak więc kobiety posiadające wariant genetyczny i palące papierosy doświadczały menopauzy około 9 lat wcześniej niż uczestniczki z wariantem genetycznym, które unikały tytoniu.


Stwierdzono także statystycznie istotną różnicę wśród palaczek i nosicielek genu CYP1B1*3, jednak badacze zaznaczają, że nie była ona tak silna jak w przypadku drugiego wariantu genetycznego.

Kobiety białe zagrożone bardziej niż czarne
Dr Butts podaje, że badanie może zmienić sposób, w jaki środowisko medyczne myśli o funkcjach reprodukcyjnych i paleniu wśród kobiet. Wiadomo już, że palenie przyspiesza menopauzę u kobiet wszystkich ras, jednak nowe wyniki pokazują, że białe palaczki posiadające określony wariant genetyczny obarczone są znacznie wyższym ryzykiem rozpoczęcia menopauzy w każdym momencie.

Jak tłumaczą autorzy badania, geny te same w sobie nie stanowią czynnika zwiększającego ryzyko wczesnej menopauzy, jednak zwiększają je u białych palaczek. Wśród wszystkich białych uczestniczek badania, aż 62% posiadało wariant CYP3A4*1B. Badacze nie wiedzą, dlaczego związku pomiędzy paleniem, wariantem genetycznym i wczesną menopauzą nie odnotowano wśród czarnych kobiet. Dr Butts tłumaczy, że kwestia ta zbadana zostanie w przyszłych testach. Wiadomo, że rasa wpływa na wiele aspektów menopauzy i to może być kolejny – mówi specjalistka.

Rasa a objawy menopauzy
We wcześniejszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie ukazali, że kobiety różnych ras doświadczają menopauzy w różny sposób. Jak tłumaczy główny autor badania, Eun-Ok Im, kobiety białe, Afroamerykanki, Latynoski i Azjatki inaczej odczuwają objawy fizyczne i reprezentują odmienne postawy w stosunku do menopauzy. Badanie, które ukazało się na łamach magazynu „Western Journal of Nursing Research”, dowodzi, że wpływ na tę sytuację mogą mieć także inne czynniki, takie jak biologia, wykształcenie, ogólny stan zdrowia i status społeczno-ekonomiczny.

Generalnie, zespół Im stwierdził, że poszczególne objawy menopauzy są bardziej lub mniej dokuczliwe w odczuciu kobiet konkretnych ras. Na przykład, z uderzeniami gorąca najczęściej do czynienia miały Afroamerykanki (67,8% badanych), kobiety białe (64,6%) i Latynoski (52,5%). Jednak dolegliwość ta dokuczała jedynie 26,1% Azjatek. Wynikać to może ze spożywania produktów sojowych i mniejszej masy ciała – mówi dr Margery Gass, ginekolog i dyrektor Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Menopauzy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką