Maria Koterbska nie żyje. Znana polska wokalistka odeszła w wieku 96 lat. Fot. Paweł Sowa / Agencja Gazeta

Zmarła Maria Koterbska, legenda polskiej muzyki. "Serduszko puka w rytmie cza-cza" nucili wszyscy

Weronika Tomaszewska
Zmarła Maria Koterbska, legendarna polska wokalistka. Miała 96 lat. "Pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak 'Karuzela', 'Serduszko puka w rytmie cza-cza', 'Augustowskie noce' i wiele innych" – napisał późnym wieczorem w poniedziałek, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Wybitna piosenkarka Maria Koterbska zmarła w poniedziałek. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent Bielska-Białej. Z tego miasta pochodziła artystka.

"Maria Koterbska, dama polskiej piosenki, bielszczanka, zmarła w poniedziałek w Bielsku-Białej. Miała 96 lat" – napisał samorządowiec. Prezydent składając bliskim kondolencje, dodał: "Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt".


Maria Koterbska w lipcu 2020 roku skończyła 96 lat. Jej rodzinnym miastem, z którym nigdy się nie rozstawała było właśnie Bielsko-Biała. Popularność zdobyła w latach 50. Jej piosenki to ponadczasowe przeboje, które nuci cała Polska. Miała w swoim repertuarze 1500 piosenek. Jednak największymi hitami okazały się: "Karuzela", "Rudzielec", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki"


Teksty piosenek Marii Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Była matką aktora i kompozytora Romana Frankla. 22 lata temu została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas swojej kariery występowała w Teatrze Satyryków w Krakowie. Związana była również z kabaretem literatów Wagabunda.

Czytaj także: Te piosenki dobrze znasz, ale czy wiesz, że napisała je Agnieszka Osiecka? Oto 7 jej wielkich hitów