Pasjonujący wyścig USA z Chinami. Amerykanie wyprzedzili Państwo Środka o jeden medal

Ostatni dzień igrzysk olimpijskich w Tokio toczył się pod dyktando rywalizacji Chińczyków z Amerykanami o prymat w klasyfikacji medalowej. USA rzutem na taśmę wyprzedziły Państwo Środka, a wszystko dzięki znakomitym wynikom w finałach gier zespołowych. Ostatni złoty medal w trakcie tegorocznych zmagań dla Serbii, najlepszej w waterpolo.
Amerykańskie koszykarki znów ze złotym medalem, nikt na igrzyskach nie dominuje tak długo Fot. Pan Yulong/Xinhua News/East News
Rywalizację w boksie kończyły walki w czterech kategoriach. Najlepszą pięściarką w kategorii do 75 kilogramów została Brytyjka Lauren Price, która pokonała w finale Chinkę Quan Li. I tutaj Państwo środka straciło ostatni możliwy do wywalczenia złoty medal tegorocznych igrzysk.

W kategorii do 60 kilogramów triumfowała z kolei Kellie Anne Harrington z Irlandii.

W rywalizacji mężczyzn mistrzem olimpijskim w kategorii do 63 kilogramów został Kubańczyk Andy Cruz.

A w wadze ciężkiej, czyli kategorii powyżej 91 kilogramów oglądaliśmy narodziny nowego herosa, który zapewne wkrótce przejdzie na zawodowstwo. To Uzbek Bachodir Jałołow.

Bułgaria ostatniego dnia igrzysk olimpijskich fetowała złoty medal w gimnastyce kobiet, a konkretnie w wieloboju drużynowym. Srebro dla Rosjanek, a brąz dla Włoszek.

Ostatnie trzy komplety medali rozdano w kolarstwie torowym. Brytyjczyk Jason Kenny wygrał zmagania w keirinie, sięgając po swój siódmy złoty medal w karierze. Nikt w Wielkiej Brytanii nie ma ich na koncie więcej.

Sprint kobiet dla Kanady, a konkretnie Kelsey Mitchell.

A rywalizację w omnium zakończyła triumfem Amerykanka Jennifer Valente. I dzięki niej Amerykanie zaczęli swój medalowy pościg za liderami klasyfikacji generalnej, Chińczykami.

Sprawę rozstrzygnęły triumfy USA w grach zespołowych. Kolejne złoto w koszykówce wywalczyły zawodniczki legendarnej Dawn Staley, które w finale 90:75 ograły Japonię. Amerykanki zdobyły dziewiąte złoto olimpijskie, po raz ostatni przegrały na igrzyskach w 1992 roku w Barcelonie.

Śladem koszykarek poszły siatkarki Karcha Kiraly'ego, które nie dały szans w finale Brazylii bijąc ją 3:0 (25:21, 25:20, 25:14). Amerykanki wróciły na tron po nieudanych igrzyskach w Rio, a brąz wzięły finalistki sprzed pięciu lat Serbki, które ograły pewnie Koreę Południową (3:0).

W finale piłkarek ręcznych triumf zgarnęły Francuzki, które 30:25 ograły Rosjanki. Brązowy medal przypadł tym razem Norweżkom, które 36:19 pokonały Szwedki.

Królewską rywalizację w maratonie wygrał ten, który miał wygrać. Kenijczyk Eliud Kipchoge dotarł do mety w czasie 2:08.38 i potwierdził, że nie jest przypadkiem rekordzistą świata. Nad drugim Holendrem miał minutę i 20 sekund przewagi. Brąz dla Belgii.

Ostatni złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio wywalczyła Serbia, która w finale piłki wodnej wygrała z Grecją 13:10 po znakomitym meczu. Brązowy medal dla Węgrów, którzy ograli Hiszpanów 9:5.

W klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich w Tokio triumfowali Amerykanie, którzy wypracowali 113 medali, w tym 39 złotych, 41 srebrnych oraz 33 brązowe. Chińczycy mają 38 złotych, 32 srebrne oraz 18 brązowych, czyli łącznie 88 medali. Trzecia pozycja dla gospodarzy, Japonia zdobyła 58 medali (27 - 14 - 17). Polska kończy igrzyska na miejscu 17.