O autorze
Adam Szejnfeld – były radny, burmistrz, wiceminister gospodarki. Poseł III, IV, V, VI i VII kadencji Sejmu RP. Autor słynnego antybiurokratycznego i progospodarczego „Pakietu Szejnfelda”. Urodzony 13 listopada 1958r. w Kaliszu, mgr prawa – ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, kierunek prawo. W przeszłości działacz społeczny i związkowy – w latach osiemdziesiątych członek legalnej i podziemnej ,,Solidarności”, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie. W latach 2007 – 2009 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. W obecnej VII kadencji Sejmu jest przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych (wcześniej był przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa). Jest także członkiem Akademii Polskiego Sukcesu, Kapituły Konkursu „Teraz Polska”, Rady Programu „Polski Sukces” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Kapituły „Fair Play” Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym oraz Cent For Future i Perły Polskiej Gospodarki anglojęzycznego miesięcznika Polish Market.

Wolność kocham i rozumiem, Wolności oddać nie umiem

„Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody - Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”. „Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę; Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę”. „Ptaszki w klatce”, Ignacy Krasicki (1735-1801)


Otacza nas ze wszystkich stron, a mimo to jest zupełnie niewidoczne. Nie można go poczuć, dotknąć, uchwycić... Jest czymś tak oczywistym, że często w ogóle zapominamy o jego istnieniu. Gdyby go jednak zabrakło na dłuższą chwilę, skutki byłyby dramatyczne. Nie jesteśmy bowiem w stanie funkcjonować bez powietrza. Podobnie jest niestety z wolnością - potrafimy ją na prawdę zauważyć i docenić dopiero wówczas…, gdy zaczynamy ją bezpowrotnie tracić!


Polska przypomina nam, że czasami najmniejszy nawet krok, jakkolwiek niedoskonały, może w końcu obalić największy mur i przemienić cały świat. Tak o pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku mówił w Warszawie przed pięcioma laty ówczesny prezydent USA Barack Obama. Obrady Okrągłego Stołu, które poprzedziły te wybory, do dziś budzą podziw i inspirację dla walczących o demokrację i wolność na całym świecie. Aż trudno uwierzyć, że od tamtego pamiętnego dnia minęły trzy dekady! To przecież już całe pokolenie Polek i Polaków, którzy urodzili się w wolnej RP i dla których takie terminy, jak Polska Ludowa, PZPR, komuna to pojęcia znane jedynie z kart podręcznika do historii!


Dlatego właśnie tak trudno przejść obojętnie wobec bardzo niskiej frekwencji młodych ludzi w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z przeprowadzonych badań wynika, że niemal trzy czwarte osób w wieku 18-29 lat w wyborczą niedzielę postanowiło zostać w domu. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o zgłaszanie pretensji pod ich adresem. Te przygnębiające dane powinny nas raczej skłonić do refleksji, dlaczego najmłodsze pokolenie, rozpoczynające właśnie samodzielne życie, nie korzysta w pełni z wolności, o którą ich rodzice i dziadkowie walczyli przez kolejne dekady. Czy wynika to z tego, że my - świadkowie oraz uczestnicy tamtych wydarzeń - nie jesteśmy w stanie przekazać im tego dziedzictwa i uświadomić, jak ważny jest udział w wyborach także dzisiaj?


Oczywiście nie tylko ci, którzy urodzili się u schyłku PRL-u, nie pamiętają lub wręcz nie chcą pamiętać o tym, jak wyglądała komuna. Jej sednem był zaś brak możliwości swobodnego podejmowania wyborów zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym. Popierać, nie przeszkadzać - zażądał niedawno Jarosław Kaczyński, mentalnie chyba nadal pozostający w poprzedniej epoce. W zamian będą kolejne programy „z plusem”, choć każda taka inicjatywa oznacza jednocześnie minus po stronie wolności obywateli naszego kraju. Trzeba się przecież podporządkować, dopasować, nie wychylać, pod groźbą, że kurek z publicznymi pieniędzmi zostanie przez Prawo i Sprawiedliwość zakręcony. Albo… do Twojego domu wtargnie o 6 rano policja.

Jak naiwne i nieodpowiedzialne jest to podejście, przekonujemy się natychmiast, gdy opadnie kampanijny kurz. Słynne dopłaty „krowa plus” i „świnia plus” miały być już w tym roku, jak twierdził minister rolnictwa, ale do Komisji Europejskiej nawet nie został złożony wniosek na ten temat! Odmrożenie cen prądu zaś, znacznie szybsze niż zapowiadał rząd, będzie dla wszystkich potężnym elektrowstrząsem. Pojawiają się też poważne wątpliwości, co do zwrotu nagród przyznanych ministrom przez premier Beatę Szydło. Miały być zwrócone, a ponoć… nie zostały. Inna rzecz, że jeśli były wypłacone zgodne z prawem, i jeśli „im się należały”, to dlaczego miałyby być zwrócone?! Prawo i Sprawiedliwość nie ma się jednak czego obawiać. Przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu ma nastąpić kolejna wypłata, tym razem skumulowanego 500 plus od pierwszego dziecka za lipiec, sierpień i wrzesień. No to kiełbasa wyborcza znów pewnie zrobi swoje.

Ale co później? Później to już obywateli PiS będzie miało chyba w głębokim poważaniu. Władza nie będzie miała żadnego interesu, by zajmować się jakimikolwiek „plusami”. Nawet jeśli coś zabierze, to kto się jej przeciwstawi? Zawsze przecież, nawet w przepełnionych więzieniach, można zrobić wolne miejsce dla tych, co będą zdawać niewygodne pytania! Dlatego właśnie, cytując Donalda Tuska: „Mamy nie zapominać, że 4 czerwca 1989 roku narodziła się Nowa Polska - suwerenne i demokratyczne państwo wolnych i świadomych swoich praw obywateli”. Nie pozwólmy zmarnować tego dziedzictwa!

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/


#4czerwca WyboryCzerwcowe #DzieńWolności #Gdańsk #Patriotyzm #PatriociWolności #Rocznice #Polska #Państwo #Polityka #Demokracja #DonaldTusk #KoalicjaEuropejska #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
POLECAMY 0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy