Każdy wyraża miłość w swoim ulubionym języku, cudownie kiedy partner wyraża miłość w ten sam sposób. W chwili kiedy te języki nie pokrywają się, powstaje wiele konfliktów.
Zgodnie z teorią Chapman Gary wyróżniamy 5 języków miłości:
1. Czas wolny, czyli poświęcony dobry jakościowo czas dla drugiego partnera.
2. Uczynki, czyli dbanie o związek czy drugą osobę poprzez czyny.
3. Słowa, komplementy, obietnice, ciepłe i miłe słowa.
4. Dotyk, bliskość.
5. Prezenty, niespodzianki.
Każdy może posługiwać się kilkoma językami naraz, jednakże ideałem będzie zrozumienie jakim preferowanym językiem miłości posługuje się partner a jakim Ty i uszanowanie tego.
Przykład: Jeśli jedno potrzebuje dotyku, drugie może okazywać jemu to uczucie wiedząc że dopiero wtedy on czuje się kochany, mimo iż z natury, woli robić niespodzianki i prezenty. Może wtedy potraktować dotyk dla drugiej osoby jako robienie jej prezentu, skoro jego instynktownym wyrazem miłości jest robienie i otrzymywanie prezentów.
Jak rozpoznać swój język i partnera?
Jedną z poszlak może być narzekanie typu:
„Wreszcie jakiś pożytek!” -potrzeba czynów.
„W ogóle się do mnie nie przytulasz” - potrzeba dotyku.
„Ciągle jesteś zajęty czymś innym, nie czuję się ważna” - potrzeba czasu.
„Mógłbyś wreszcie wrzucać brudne ubrania do prania!” - czyny.
„Ostatni raz dostałam prezent na urodziny" - potrzeba prezentów, niespodzianek.
i tak dalej.
Udany związek to ciągła praca, więc warto się dowiedzieć, w którym języku wysyłać komunikaty, aby one dotarły. Abyście oboje czuli się kochani w sposób którego potrzebujecie.
Preferowany język miłości jest w nas głęboko zakorzeniony, chcesz wiedzieć dlaczego tak jest?
Ponieważ wynika on z naszego dzieciństwa! Jeśli jako dziecko najwięcej radości czerpałeś ze wspólnych zabaw z rodzicami w dorosłości będziesz czuł się kochany i okazywać będziesz miłość poświęconym czasem i bliskością. Jeżeli zbierałeś kamyki, szkiełka i kwiatki ... które później przynosiłeś do domu obdarowując ucieszonych rodziców, w przyszłości naturalną formą wyrażania uczuć będą prezenty, podarki i niespodzianki. Jeśli w dzieciństwie czerpałeś radość z przytulania się do opiekunów większą niż z prezentów, wówczas preferowanym językiem będzie dotyk, bliskość .
Zrozumienie preferowanego języka miłości partnera na pewno zmniejszy ilość konfliktów i poprawi relacje.
Co w przypadku gdy jedno z partnerów potrzebuje wszystkich języków miłości i to samo z siebie daje a drugi partner nic lub prawie nic z powyższych języków?
Absolutnym minimum jest dawanie znać bliskiej osobie o swojej miłości przynajmniej jednym z wymienionych języków. Pamiętajmy, że jeden mamy główny, czyli silniejszy niż inne i naturalnie się nim posługujemy. Ale w przypadku totalnego rozminięcia lub braku okazywania języków miłości należałoby rozmawiać z partnerem, mówiąc mu o swoich potrzebach, dać mu artykuł do przeczytania, pójść na terapie indywidualną lub par... . Niektórzy mają problem z wyrażaniem własnych uczuć, z różnych powodów, ten problem nie zniknie samoczynnie dopóki ktoś nie będzie sam chciał tego zmienić. Jeżeli jednak mimo prób, konstruktywnych rozmów, partner nie będzie chciał uszanować potrzeb bliskiej mu osoby, nie będzie się starał, to będzie to wciąż generowało napięcia, frustracje, konflikty... hmm może warto wtedy odpuścić taki niedograny związek?