Poniżej znajdziesz konkretne sposoby radzenia sobie podczas pracy zdalnej, przytoczone przez szkoleniowca i terapeutę pracującego z klientami korporacyjnymi.
ZAŁOŻENIA: wierzę w to, że każdy jest wyjątkowy, zbudowany z innych doświadczeń, różnych predyspozycji genetycznych, z odmiennymi gustami i upodobaniami. To co dobre dla jednego nie musi być dobre dla drugiego. Dlatego proszę weź pod uwagę, że opisane poniżej punkty są pewną formą generalizacji, odnoszą się do większości, Ty możesz mieć inaczej.
1. ZAKAZANY OWOC SMAKUJE LEPIEJ
Kiedy pracujemy w miejscu pracy, często marzy się nam praca zdalna z domu, tzw. Home Office (HO), lub elastyczne godziny pracy. Kiedy już jesteśmy na przymusowym HO, wówczas tęsknimy za biurem, zauważamy ilość rozpraszaczy, słabszą motywacje, brakujących ludzi i/lub monitorów do pracy. Trawa zazwyczaj jest bardziej zielona tam gdzie nas nie ma, to normalne. Wszelkiego rodzaju nakazy wywołują nasz opór, przez co wyolbrzymiamy negatywy.
2. TO MINIE
Jak każdy kryzys, ma on swój początek i koniec. Jesteśmy w procesie. Niektóre kraje mają już pod kontrolą wirusa jak Tajwan, Japonia, Korea Południowa i Chiny. Przyjdzie i na nas kolej. Świat ma jednego wspólnego wroga i mamy okazję zobaczyć zjednoczenie.
3. MASZ WPŁYW
Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich, nabiera teraz większego sensu. Działamy dla dobra większości. Każdy z nas ma wpływ. Dlatego warto się dostosowywać do zaleceń i do obranego sposobu przeciwdziałań zakażeniom.
JAK SOBIE RADZIĆ NA HOME OFFICE?
Wiem, na przymusowym HO, nie jest łatwo, szczególnie gdy w domu są dzieci.
1. WSTAŃ JAK DO PRACY
Teraz możesz wstać później, bo oszczędzasz czas na dojazdy i szykowanie się do pracy. Możesz wstać o 7:55 by o 8 być już pracy. Mimo to radzę zachować rutynę dnia. Pierwszą najlepiej wykonaną przez Ciebie czynnością może być pościelenie łóżka, będzie to symboliczne odcięcie się od strefy spania.
2. STRÓJ
Ubierz się jak do pracy. Nie mówię, że masz paradować w garniturze czy szpilkach po domu, chyba, że wolisz. Nawet jeżeli miałoby być to wygodne ubranie typu dres, to niech to będzie dres do pracy. Bądź jak Batman czy Superman, do pracy zakładaj specjalne wdzianko. Kiedy pójdziesz ugotować obiad czy skończysz pracować, zmień przynajmniej górę ubrania. Twój mózg dzięki temu będzie lepiej oddzielał strefę pracy od strefy rekreacji, będą pracowały inne obszary w mózgu dzięki czemu Ty będziesz bardziej wypoczęty.
3. WYDZIEL STREFY, PODZIEL CZAS.
Tak jak wydzielasz strefę dla dzieci do zabawy, po to by zabawki nie panoszyły się w całym mieszkaniu. Tak samo Ty wydziel sobie strefę do pracy. Biurko, wygodne krzesło (powtarzam wygodne krzesło), laptop, potrzebne przybory. Tak samo jak masz podzielone strefy w mieszkaniu, w łazienka dbasz o higienę, w kuchni gotujesz i jesz, w sypialni śpisz. Jeżeli posiadasz tzw. gabinet w domu, to tylko tam wykonuj prace i po pracy staraj się nie wchodzić do tego pomieszczenia. Jeżeli nie masz osobnego pokoju wówczas, po ukończonej pracy złóż laptop i najlepiej go schowaj i nie zaglądaj do niego. Pomoże też zmiana stroju, choćby góry, związanie czy rozpuszczenie włosów czy zmycie makijażu. Pamiętaj, że weekendy zazwyczaj też są wolne od pracy. Jeżeli musisz coś pilnie zrobić, masz do tego wyznaczoną strefę i określ sobie czas na zamknięcie zadania. W czasie pracy, nie myjesz naczyń, nie robisz prania, nie odkurzasz, bo to jest czas pracy. Pamiętaj o podziale na strefy. Tak samo jak w łazience nie jesz obiadu. Nie mieszaj tych stref.
4. PRZERWY
Rób sobie przerwy, zaplanuj kiedy zazwyczaj pijesz pierwszą kawę czy wychodzisz na lunch. Rób sobie te przerwy w kuchni, czy na balkonie i skup się dosłownie tylko na przerwie. Odpowiedz sobie na pytanie po co ktoś wymyślił przerwy w pracy? Po to byś doładował baterie, rozciągnął kości, oderwał się od pracy dla lepszej efektywności i kreatywności.
5. USUŃ ROZPRASZACZE
Zdaje sobie sprawę, że łatwo się mówi, szczególnie na przymusowym HO, kiedy dzieci pozostają pod Twoją opieką i/lub sąsiad robi remont, w końcu markety budowlane pozostały otwarte. Możesz zainwestować w stopery lub słuchawki wyciszające. Ustalić z resztą rodziny, że potrzebujesz czasu na pracę, ustalić zasady i podział czasu na zabawę i obowiązki. Możesz wspólnie z partnerem wymieniać się opieką nad pociechą. Wytłumacz, dlaczego wszyscy jesteście w domu i że należy się wspierać wzajemnie. Zapewnij dzieciom zabawki do samodzielnego bawienia się. Specjalnie dla rodziców wyszukałam blog ‘Moje Dzieci Kreatywnie’, na którym można znaleźć wiele pomysłów do zabawy z dziećmi i stopniowo bez udziału dorosłego.
Do rozpraszaczy należą też media społecznościowe, postaraj się od nich odciąć, wycisz powiadomienia, usuń aplikacje z telefonu. Jeżeli Twoim zadaniem jest faktycznie pomóc sobie w skupieniu się na pracy, nie sprawdzaj najnowszych wiadomości co chwila. To jest prawdziwy egzamin z zarządzania czasem, obowiązkami i z samodzielności dzieci.
6. SOCJALIZACJA
Jeżeli Twój przymusowy HO, nie polega na ciągłych spotkaniach online i czujesz, że brak Ci towarzystwa, to jeśli masz tylko ochotę umawiaj się na przerwy z koleżanką czy kolegą z pracy online z kamerą. Także w czasie prywatnym, możesz umówić się na wspólne zjedzenie posiłku, czy wypicie drinka/kawy via skype. Paradoksalnie dzięki tej epidemii, mamy okazje doświadczyć jak beztroskie mieliśmy życie, podając innym ręce, całując się w policzek, móc swobodnie biegać po plaży, kąpać się w morzu czy basenie. Nawet zakupy zyskają nowy wymiar. Już niebawem wrócimy do normalności. Do zobaczenia.