Panel projektantów podczas AFF Open University, to kolejna niespodzianka jaką przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Zaprosiliśmy najciekawsze nazwiska polskiej mody do wspólnej dyskusji na temat kondycji rodzimej branży.
Art & Fashion Festival to wydarzenie łączące modę i sztukę. Odbywa się co roku w październiku w poznańskim Starym Browarze
Czy opłaca się być w Polsce projektantem? Kto dziś kupuje polską modę? Czy da się na niej zarobić? To tylko niektóre z pytań, jakie zada zaproszonym gościom Piotr Zachara, który poprowadzi spotkanie.
Projektantów, którzy wezmą udział w panelu, poprosiliśmy o kilka słów o sobie. Oto oni:
W 1994r., gdy redaktorki magazynu ELLE zjeździły całą Polskę w poszukiwaniu rodzimego projektanta do prezentacji w pierwszym numerze polskiej edycji ELLE, okazało się, że jedyną interesującą osobą była Joanna Klimas, początkująca projektantka, z wykształcenia psycholog. To jej kreacje otworzyły współczesną historię mody polskiej, prezentowaną w powstających czasopismach kobiecych. Po dłuższej przerwie wraca do projektowania. W 2008 urządza swoją nową pracownię i w marcu 2009 podczas inauguracji lokalu, prezentuje nową kolekcję, a także zostaje nominowana do kolejnej edycji ELLE STYLE AWARDS roku 2009.
Grzegorz Matląg projektuje ubrania pod marką Maldoror od 2007 roku. Jego kolekcje prezentowane były miedzy innymi w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, a co sezon w Łodzi. Projektuje też stroje do spektakli tanecznych, teledysków i na trasy koncertowe. Zaliczany do projektantów awangardowych, ciągle zmienia podejście do projektowania i poszukuje nowych rozwiązań
Pracownik naukowy Katedry Ubioru ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Debiutował w 2005 roku kolekcja Iapan. Projekty publikowane w prasie polskiej i zagranicznej.
Marka odzieżowa założona w 2010 roku przez Bartka Michalca i Łukasza Laskowskiego. Jej celem jest oferowanie odzieży wysokiej jakości, w przystępnej cenie. Kolekcje odszywają w Polsce, z włoskich oraz niemieckich tkanin. W ofercie znajdziemy odzież męską, damską, dodatki oraz linię sportową w całości unisex. Obecnie marka składa się z dwóch linii; zuo corp. oraz zuo corp +.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. Przez dziewięć lat pracowała w magazynie Elle, w tym przez ostatnie trzy jako Szef Działu Mody. Debiutancka kolekcja (listopad 2009) zdobyła uznanie prasy i branży modowej. Otrzymała Doskonałość Mody Twój Styl w kategorii Debiut Roku oraz nominację do tytułu Kobiety Glamour w kategorii Wejście Roku. Została uznana za Debiut Roku przez magazyn In Style.
Udało nam się zapytać jednego z projektantów o to, co sądzi o Festiwalu i czego spodziewa się po dyskusji.
Grzegorz Matląg: Zawsze obserwowałem z lekką zazdrością, że coś takiego jak AFF dzieje się w Poznaniu, a nie w Warszawie. Takich wydarzeń zdecydowanie brakuje w stolicy. Żałuję również, że już niezbyt mogę brać udział w warsztatach jako uczeń. Po panelu spodziewam się ostrej dyskusji, mam nadzieję nie o trendach i inspiracjach, a rzeczach uniwersalnych i ważnych.
Zapraszamy na panel projektantów w sobotę 20 października 2012 roku do Słodowni +2 w Starym Browarze. Dyskusję poprowadzi Piotr Zachara.
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.