Marcin Najman uczynił z Przemka Salety stały mechanizm do zwracania na siebie uwagi. Cień Salety stał się dla niego jedynym miejscem, w którym jest widoczny. To częste zjawisko. Wielu z nas ma swoich Najmanów. Próbują budować na kontrze do ludzi i kompetencji własne wizerunki, nie chcąc zdać sobie sprawy jak żałosny to proces.
Blog o styku prawa, biznesu i dnia codziennego. Otaczająca rzeczywistość opisywana bardziej w sprawny niż prawny sposób.
Korzystając z walki Gołota - Saleta, Marcin Najman na blogu napisał: "Saleta? Wolny, zmęczony i przerośnięty. Każdy wie, o co chodzi… Wydaje mi się, że Saleta swój cel osiągnął – doprowadził do tej walki. Teraz ciężko będzie mu się zmobilizować. Zresztą, brak ochoty do boksowania Przemek pokazywał we wszystkich swoich ostatnich walkach, także w tych ze mną. A więc jak wypadnie? Mam nadzieję, że lepiej niż w pierwszej walce ze mną."
Ta wypowiedź wymaga analizy. Na początek kilka definicji. Ogólnych naTemat osobowości i jej zaburzeń.
Osobowość to zespół wzorców myślenia, odczuwania i zachowania każdego z nas, wynikający z indywidualnego stylu życia i sposobu adaptacji. Osobowość jest sumą czynników, które odpowiadają za nasz rozwój i indywidualne doświadczenia społeczne. Niektórzy doświadczają zaburzeń stanowiących o tak zwanej osobowość psychoneurotycznej. Zaburzenia owe rozumiane są jako anomalie funkcjonowania w środowisku społecznym. Mogą wynikać z uszkodzeń somatycznych lub organicznych ośrodkowego układu nerwowego, czyli najogólniej mieć podłoże pourazowe, alkoholowe, w następstwie zapalenia mózgu, będące zespołem po wstrząśnieniu mózgu.
Czym się cechuje osoba mająca zaburzenia osobowości? Przede wszystkim nieadekwatnością mechanizmów obronnych (tzw. „słabym ego”), brakiem odporności i elastyczności, skłonnością do fantazjowania, słabą kontrolą emocjonalną, naiwnością, obniżeniem sprawności intelektualnej. Jedną z osobowości zaburzonych jest osobowość paranoiczna. Cechuje ją między innymi brak tolerancji na krytykę, zawziętość, skłonność do interpretowania jako wrogich neutralnych lub przyjaznych zachowań otoczenia, mała tolerancja na niepowodzenia. Paranoik opacznie interpretuje dane i odnosi różne wydarzenia do siebie, ma zaburzenia oceny rzeczywistości, podejrzewa spiski. Często przejawia nadmierne poczucie własnej wartości. Przecenia własne możliwości, przejawia postawę wyższościową, jest nieustępliwy w obronie własnych postaw, prowokuje do walki. Zazwyczaj jest egocentrykiem i ma tendencję do oceniania wszystkiego z punktu widzenia własnej osoby. Jest zazdrosny, nietolerancyjny, fanatyczny, skłonny do pieniactwa, przejawia silną potrzebę uznania i koncentrowania na sobie uwagi.
Jestem daleki od insynuowania, że Marcin Najman ma zaburzenia osobowości - nie jestem lekarzem. Jestem natomiast przekonany, że ma autentyczny problem ze zrozumieniem niektórych zachowań i wyrazów. Widziałem jego walki (?) z Pudzianem i Saletą na żywo i wiem jedno: posługując się ringowym pseudonimem El Testosteron przeinterpretowuje prezentowany przez siebie performance z użyciem oliwki i rękawic. Bycie bokserem to coś więcej - to styl w jakim się zadaje i odbiera ciosy. W przypadku Najmana to nie El Testosteron. To El Progesteron.