Tajemnicza i potencjalnie śmiertelna choroba zmusza Wietnam do poproszenia o międzynarodową pomoc medyczną. W Chile epidemia bakteryjna dziesiątkuje pacjentów szpitala w Santiago doprowadzając do medialnego wybuchu paniki.
Blog o kulturze, nauce i pasji odkrywania. O oczarowaniu tajemnicą
Choroba skóry, której objawami są wysypka na ciele oraz ostra niewydolność wątroby (stwierdzona u 10% chorujących) nadal pozostaje niezidentyfikowana. Powoduje sztywność kończyn oraz owrzodzenie rąk przypominające straszliwe oparzenia. Ognisko chorobotwórcze znajduje się w górzystych rejonach prowincji Quang Ngai, w okręgu Ba To. Po raz pierwszy zagadkowa infekcja pojawiła się tam w kwietniu ubiegłego roku, po czym zamarła szerząc się ponownie w marcu 2012 roku i doprowadzając do 68 przypadków zachorowań i 8 przypadków śmierci, odnotowanych pomiędzy 27 marca a 5 kwietnia.
W piątek 20 kwietnia Wietnam zwrócił się do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o pomoc w zidentyfikowaniu choroby, która do tej pory zaatakowała 171 osób i uśmierciła 19. Lokalne władze próbują zahamować śmiertelność wśród chorych. Ofiarami choroby często padają dzieci w wieku do 10 lat oraz osoby młode, ale infekcja nie wydaje się być silnie zaraźliwa. Ministerstwo Zdrowia planuje zaprosić zagranicznych specjalistów, aby pomogli w rozpoznaniu choroby. Równocześnie Wietnam zmaga się z przypadkami zachorowań ludzi na ptasią grypę (wirus H5N1) oraz z wysoce wirulentnym szczepem enterowirusa 71 powodującym tzw. dziecięcą "chorobą rąk, stóp i ust" (HMFD), która objawia się obrzękami kończyn, wysoką gorączką i infekcją warg. Od początku roku HMFD zainfekowała 28 000 wietnamskich dzieci, odnotowano zaledwie 16 przypadków śmiertelnych.
Z epidemią bakteryjną zmaga się także Chile, a konkretnie publiczny szpital Posta Central w Santiago. W szpitalu doszło do wybuchu epidemii bakterii Clostridium difficile (CD) i Acinetobacter baumanii (AB). Bakteria Clostridium difficile odpowiada za niemal wszystkie rodzaje infekcji jelitowych, od łagodnej biegunki do poważnych, a nawet śmiertelnych zapaleń jelit i staje się coraz bardziej zjadliwa. Według gazety La Tercera na objętym kwarantanną szóstym piętrze szpitala znajduje się 28 pacjentów zakażonych CD. Od stycznia 2011 roku w Posta Central stwierdzono 186 przypadków infekcji laseczką CD, liczba infekcji w marcu 2012 roku wzrosła do 31. Odporna na działanie antybiotyków bakteria Acinetobacter baumanii (AB) do tej pory zainfekowała 2 pacjentów, przy czym jeden z nich zmarł. AB atakuje osoby chore, z osłabionym układem odpornościowym; w przypadku infekcji szpitalnej bakterią AB poziom śmiertelności wśród zakażonych może osiągnąć nawet 46% dla posocznicy oraz aż do 70% dla zapalenia płuc. Łącznie na skutek infekcji CD i AB zmarło 36 osób. Chilijski minister zdrowia Jorge Días twierdzi jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.