Cały świat przygotowuje się do igrzysk w Soczi. BBC kręcąc klip pokazuje piękno przyrody oraz zmagania sportowców. W Polsce zwraca się uwagę m. in. na klimat subtropikalny Soczi, zagładę przyrody oraz zbiorcze toalety. Ile prawdy jest w internetowych memach oraz informacjach przekazywanych za pośrednictwem internetu?
Mit 1: Soczi to kurort letni, to nie jest miejsce na narty
Fakty: Najpopularniejszy zarzut mający pokazać całe kuriozum organizowania tam olimpiady. Argumenty takie wynikają z powierzchownej znajomości geografii lub zwykłej złośliwości. Nie wychodząc z polskiego podwórka- Zakopane w trakcie lata jest kurortem letnim, zimą jest kurortem zimowym. Idąc jednak do subtropików to Gruzja wysunięta dalej na południe od Soczi posiada dwa wielkie kurorty narciarskie Gudari oraz Bakuriani. Ośrodki te leżące na Małym i Dużym Kaukazie są rewelacyjną odmianą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy szukają nowych, wyższych tras. Kurorty te leżą w tych samych pasmach gór oraz bardziej na południe i nikt nie podnosi subtropikalnego charakteru. W południowej Bułgarii znajdują się dwa ośrodki narciarskie Bansko i Pamporowo, przygotowane trasy narciarskie na Bansku liczą ponad 50 km. Jedna z tras nazywa się nawet Alberto Tomba dla osób lubiących jazdy ekstremalne, którą otwierał sam mistrz. Ponadto Bansko w 2007 r. miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy w Biathlonie. Jak widać Bułgaria to nie tylko plaże, złote piaski i rakija. Krasnaja Polana (ośrodek IO w Soczi) latem jest więc kurortem letnim, zimą zimowym. IO 2014 chciały organizować również Hiszpania, Bułgaria, Gruzja i Kazachstan, które odpadły w I turze. Wszystkie nie kojarzą się ze sportami zimowymi, ale raczej letnią rozrywką.
Mit 2: Soczi to wymysł Władimira Putina od którego Rosjanie się odcinają
Fakty: Pomysłodawcom całego przedsięwzięcia rzeczywiście jest prezydent Władimir Putin. Jednakże Rosjanie wcale nie widzą braku sensu organizowania olimpiady. Nastroje są dokładnie takie jakie panowały w Polsce przed EURO 2012. Wszyscy żyją nadzieją, że oczy całego świata będą zwrócone na sportowców, na piękne góry Kaukazu co pozwoli przyciągnąć turystów sportów zimowych, na których ośrodki te bardzo liczą. W przeciętnej świadomości Europejczyka Kaukaz (poza Gruzją) nie kojarzy się ze sportami zimowymi. Szczyt Elbrusu oraz inne resorty wcześniej wydawały się dostępne tylko dla b. wąskiej i elitarnej grupy narciarzy. Zorganizowanie IO właśnie w tym miejscu ma pokazać światu, że Kaukaz jest ciekawym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów ze względu na b. wysokie góry, dobrą infrastrukturę, ciekawą kuchnię regionalną, mineralne wody i wiele więcej. Wydaje się, że dokładnie to samo chcą pokazać włodarze Krakowa i Zakopanego starając się przekonać MKOL do olimpiady w Polsce. Każdy kraj cieszy się, gdy może pokazać się światu, Rosjanie nie są wyjątkiem.
Mit 3: W Soczi zniszczono przyrodę
Fakty: Organizacje, które zarzucają Rosji zniszczenie przyrody Soczi tak samo zwracają uwagę, jak niebezpieczne dla środowiska będą rozgrywane igrzyska w Polsce o ile je wygramy. Tylko najwyższe partie Karpat nadają się do budowy infrastrukturalnej. Obejmują one obszar np. Tatrzańskiego Parku Narodowego. WWF w swojej opinii zwraca uwagę ponadto na opinię o bezcelowości tworzenia infrastruktury poniżej 1500 m. n.p.m. Przygotowane opinie świadczą o nonsensie przedsięwzięcia.
Przyroda w Soczi musiała ucierpieć, bowiem jest to nierozerwalne z rozbudową jakiejkolwiek infrastruktury. Starając się ułatwić życie ludziom należy mieć na względzie dobro przyrody. Jednakże obszar Kaukazu jako całość jest b. słabo zindustrializowany. Co do zasady ludzie mieszkają w małych wioskach oraz miastach, które są lokalnymi centrami. Gdy więc zależy na rozwoju kraju- należy starać się rozbudowywać centra, to one są kołem zamachowym. Oceniając zasadność inwestycji miejmy więc na względzie kilka faktów: 1. Kaukaz (jako całość) cały czas jest obszarem dziewiczym mocno zalesionym 2. W różnych krajach i rejonach Kaukazu bezrobocie sięga 70% a rozwój infrastruktury turystycznej może być dla mieszkańców nadzieją. 3. Ze wszystkich rodzajów przemysłu- turystyka wydaje się najmniej inwazyjna dla środowiska.
Mit 4: Bezsens tworzenia tak dużej infrastruktury za tak wielkie fundusze
Fakty: Rzeczywiście olimpiada w Soczi będzie dotychczas najdroższą w historii. Efekty jednak widać i infrastruktura jest imponująca. Pamiętajmy, że do niedawna było to letnie skupisko sanatoriów, które przypominało Ciechocinek w większej skali. Zaniedbania infrastrukturalne były znaczne, a region bardzo atrakcyjny wykorzystywał w ok. 30% swoje możliwości turystyczne. Nie był ani znany na świecie, ani ceniony. Wynikało to prawdopodobnie z zacofania infrastruktury. Soczi 2014 to wielki infrastrukturalny obejmujący rozbudowę dróg, kolei oraz lotnisko. Nadrzędnym celem jest przemiana tego lokalnego uzdrowiska w całoroczny cel turystyczny dla turystów z całej Europy i świata. Dodatkowo boiska są tak zaprojektowane aby miasto to w 2018 r. mogło gościć Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Koncepcję obiektu opracowała firma Populous- która wcześniej przygotowała projekt parku olimpijskiego oraz stadionu w londyńskim Stratford. Stadion po imprezie będzie centrum treningowym rosyjskiej drużyny narodowej. Centralny stadion „Fiszt” jest zresztą budowany aby był elastyczny i mógł pomieścić od 25 do 45 tys. osób. Inne stadiony również są pomyślane o innych wydarzeniach: stadion „Mały Pałac Lodu/ Szajba Arena” (Szajba znaczy po rosyjsku krążek do hokeja), został tak skonstruowany, aby mógł być rozmontowany w całości i przywieziony do innego rosyjskiego miasta. Podsumowując: koszty są gigantyczne, ale cały region ma szanse odkryje dla świata potencjał jaki drzemie w Kaukazie- nie będzie już kojarzony z wodami mineralnymi „Borżomi” oraz zamachami terrorystycznymi ale nowoczesnym całorocznym kurortem dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć bliskiego wschodu. Dla okolicznych mieszkańców da miejsca dla pracy, będzie kołem zamachowym dla całego regionu. Obiekty zresztą wybudowane są do ponownego wykorzystania, często składane lub elastyczne do wykorzystania na innych imprezach w różnych miastach. Infrastruktura natomiast będzie przez długi czas służyła mieszkańcom i turystom.
(P.s. Przed napisaniem komentarzy o zbiorczych toaletach gorąco polecam odwiedziny strony przybliżającej architekturę)