O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Marzec w ogrodzie.

bmw
Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem. Pora na porządkowanie działek i ogrodów po zimie.


Czeka nas wygrabianie liści z rabat. Porządne wygrabienie trawnika z tzw. filcu. Napowietrzenie trawnika poprzez nakłuwanie darni widłami.
Następnie czeka nas ścinanie pozostałych na okres zimy bylin, traw ozdobnych, krzewów ozdobnych, a także podcinanie drzew i krzewów owocowych.
U starszych drzew i krzewów wykonujemy cięcie prześwietlające, jeśli nie przycięliśmy jeszcze jabłoni, możemy to zrobić jeszcze teraz, przycinamy też grusze i śliwy.
Cięcie prześwietlające koron drzew owocowych odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu występowaniu wielu chorób rozpowszechnionych w większości ogrodów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie.
Jeżeli nie zakupiliśmy jeszcze nasion i nawozów, nadszedł najwyższy czas, aby wybrać się do sklepu ogrodniczego. Wybór nasion jest wręcz niesamowity, podobnie jak nawozów, ziemi i kory.Ja osobiście kupuję oborniki granulowane, które wysiewam pod krzewy o drzewa. Rabaty kwiatowe nawożę kompostem. Pod iglaki i na trawnik stosuję specjalne do tego nawozy. Nawozów syntetycznych unikam, jak najbardziej się da. Staram się, aby mój ogródek był w pełni ekologiczny.

Jeżeli ktoś ma na to warunki to śmiało może zacząć wysiewać nasionka warzyw i kwiatów w doniczki na rozsadę.

Pod koniec marca możemy wysiać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, takich jak bób, groch, rzodkiewka, wczesna marchew, koper, cebula czy trybula ogrodowa, która choć jest mało popularna, z powodzeniem może na naszych talerzach konkurować z pietruszką.


Jeżeli gleby na rabatach nie przygotowaliśmy jesienią, to trzeba to wykonać teraz - kompost, obornik i torf ogrodniczy przekopujemy szpadlem na głębokości kilkunastu centymetrów.Kwiaty cebulowe, które już kwitną lub niedługo rozpoczną kwitnienie, należy zasilić saletrą amonową w ilości 10g/m² i ostrożnie wymieszać nawóz z wierzchnią warstwą gleby wokół roślin.
Marzec to również miesiąc oprysków drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami. Jakie preparaty używać do oprysków ekologicznych w następnym wpisie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...