O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease) - jakie obawy mogą wskazywać na boreliozę, cz. 4

W ostatnim wpisie zostały omówione - reumatyzm i stwardnienie rozsiane (SM) - jako przykłady chorób, które może "naśladować" borelioza. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu zostaną omówiona - depresja, chroniczne zmęczenie oraz oziębłość seksualna - jako kolejne choroby jakie może "naśladować" borelioza.Borelioza a depresja
Występowanie depresji jest coraz bardziej powszechne i traktowane jako oczywista reakcja na rozwój współczesnego trybu szybkiego życia i dużej ilości sytuacji stresujących. Definicja depresji jest bardzo pojemna. Tak więc w sposób naturalny przyjmujemy to jako pewnego rodzaju „konieczność” Ale czy w wielu przypadkach mamy do czynienia z klasyczną depresją czy też objawami depresyjnymi, które można ale nie zawsze trzeba wiązać tylko z depresją ? Może to być szereg objawów depresyjnych, które można przypisać do boreliozy oraz szczególnie jej konfekcji – bartonelii. Coraz więcej osób młodych trafia do naszego Centrum z rozpoznaną depresją, która została wywołana przez boreliozę i choroby koinfekcyjne.okaz. Nie można oczywiście jednoznacznie stwierdzić, że za każdą depresją czai się borelioza a występowanie równocześnie depresji i boreliozy jest również prawdopodobnym wariantem. Naprawdę warto brać to pod uwagę , przy ocenie stanu zdrowia. Mamy takie przypadki osób dojrzałych w sile wielu, które siedzą całymi dniami w pokoju i wpatrują się w jeden punkt nic nie robiąc konkretnego. Osoby z objawami depresyjnymi potrzebują szczególnego wsparcia psychologicznego od specjalistów z tej dziedziny ale także od osób bliskich. Jest to trudne zadanie do wykonania - ale co ważne i pocieszające - realne do zrealizowania.

Borelioza a chroniczne zmęczenie
Chroniczne zmęczenie jest chorobą, która podobnie jak depresja jest coraz bardziej powszechne. Często jest przedstawiane jako „wypalenie zawodowe”. Nawet młodzi ludzi mogą być jednoznacznie zakwalifikowani jako osoby z syndromem chronicznego zmęczenia ale również jako osoby, którym nie chce się pracować i „symulują chorobę” Osoby, które doświadczają z reguły od wielu lat takie zmęczenie mają ciągły problem, że jak budzą się rano (jeśli uda im się zasnąć) to wstają bardziej zmęczeni niż szli spać. Zarówno problem ze spaniem (m.in. bóle stawów, szum w uszach) jak i brakiem szansy na sen powodują sytuację stałego, ciągłego wyczerpania organizmu, który ma bardzo ograniczone możliwości jego regeneracji. W powiązaniu z innymi objawami taka osoba doświadcza wiele sytuacji, które skutecznie ograniczają jest pracę zawodową i życie prywatne.


Borelioza a oziębłość seksualna
Zagadnienie znaczącego spadku libido, które może prowadzić do oziębłości seksualnej, zarówno u kobiet jak i mężczyzn - jest bardzo rzadko podnoszone jako objaw powiązany z boreliozą. W wielu przypadkach małżeństw oraz związków partnerskich o różnym stażu borelioza powoduje występowanie znaczącego ograniczenia lub wręcz brak kontaktów seksualnych. Rodzi to naturalnie duże napięcia. Kobiety podczas wizyty nie kojarzą problemu z aktywnością seksualną z boreliozą i jednoznacznie wskazują, że mają z tym duży problem np. od wielu lat. A jeszcze większy problem jest ze zrozumieniem zaistniałej sytuacji przez partnera. Borelioza powoduje już wystarczające „zamieszanie” a spadek libido całą sytuację jeszcze bardziej komplikuje. Nie oznacza to aby zamienić - „boli mnie głowa” na określenie - „przecież to borelioza”. W takich sytuacjach jest potrzeba wielkiego taktu i wzajemnego zrozumienia,aby nie pogubić się w życiu.


Przedstawione przykłady chorób jakie „naśladuje” borelioza to zaledwie kilka z znacznie większej liczby „możliwych wariantów” chorobowych. Przypisanie właściwych objawów do właściwych chorób (ważna jest także ocena stanu poszczególnych organów i układów w organizmie człowieka) jest decydujące o tym czy dana osoba ma realnie taką czy też inną jednostkę chorobową a konsekwencji czy ma realną szansę wrócić do zdrowia.

Zapraszamy na naszego bloga, w najbliższy piątek (10.10.2014) tym razem będziemy pisać o konfekcjach (współinfekcjach) boreliozy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową