Z pasją obserwuję płynną nowoczesność oraz marki narodowe
W konkursie mogą wziąć udział miasta kandydujące, zrzeszone, partnerskie Unii Europejskiej. Do tej pory tytuł stolicy uzyskało sześć miast - Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga i Bristol.
Film o konkursie.
Społeczeństwo Europy składa się dziś w przeważającej części z mieszkańców miast: trzech na czterech Europejczyków mieszka w małych i większych miastach. Wiele zagrożeń dla środowiska, z którymi musi zmierzyć się nasze społeczeństwo, powstaje na terenach miejskich. Jednak to właśnie mieszkańcy miast wykazują się zaangażowaniem i innowacyjnością, które są niezbędne do sprostania tym wyzwaniom. Tytuł Zielonej Stolicy Europy został pomyślany jako inicjatywa mająca na celu uznanie wysiłków, zachęcanie miast do podejmowania dalszych działań, a także zaprezentowanie najlepszych praktyk i dzielenie się nimi w gronie europejskich miast. Takie wyróżnienie nie tylko stanowi inspirację dla innych miast, lecz również może przyczynić się do zwiększenia popularności i atrakcyjności miasta – laureata, przyciągając do niego turystów, a także nowych mieszkańców i pracowników. - Komisja Europejska
Celem nagrody Zielonej Stolicy Europy jest rozpoznanie, nagrodzenie, a także zachęcenie miast do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności dbając jednocześnie o środowisko.
Zarządzanie odpadami, kreowanie terenów rekreacyjnych, innowacje w dziedzinie redukcji zanieczyszczeń - to między innymi te działania będą nagradzane przez Komisję Europejską.