O autorze
Fundacja DKMS działa od 28 listopada 2008 r. jako niezależna organizacja non-profit. W tym czasie liczba potencjalnych dawców we wszystkich polskich bazach, wynosiła niespełna 40 tysięcy. Dziś sytuacja uległa znacznej poprawie i ogółem w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,5 miliona potencjalnych dawców. Fundacja DKMS jest największą bazą potencjalnych dawców w Polsce.

3 000 Dawca w Fundacji DKMS – Majka Żakowska

Majka Żakowska, mama 16 letniego Alana i 2 letniej Jagody.
Rejestracji dokonała na dniach Mosiny w maju 2015 roku. Od czasu rejestracji do pierwszego kontaktu z Fundacji DKMS Polska minęło ok 10 mc. Wiadomość mailową odczytała wracając z zakupów w telefonie. Początkowo myślała, że to jakiś żart, nie mogła w to uwierzyć, czytała maila z 5 razy.


Myślała wtedy, że jeśli faktycznie gdzieś jest chory który jej potrzebuje to jest gotowa mu pomóc natychmiast. Pierwsze tygodnie poświęciła na czytaniu wszystkiego co dotyczy procesu pobrania, o dawcach, biorcach…- Czytałam również blogi osób chorych i myślałam o moim bliźniaku co on myśli, robi, czuje. Nie bałam się niczego, prócz tego czy zdążę pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu i czy przeszczepienie będzie skuteczne.

Tutaj nie ma się czego bać. - Miałam tylko strach czy zdążymy choremu pomóc, czy się wszystko uda, czy będzie zgodność. Ale w żadnej sekundzie nie bałam się o siebie.Zapytana co myśli o całej idei dawstwa, odpowiedziała - Myślę że to super sprawa. Martwi mnie natomiast ogromny brak wiedzy, tak wielu osób. Dużo ludzi myśli, że pobranie to ingerencja w kręgosłup, a takie rzeczy są niebezpieczne. Bardzo dużo pracy jeszcze przed Fundacją DKMS aby przybliżyć temat i edukować potencjalnych dawców. Oddanie komórek macierzystych nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie umniejsza mojego zdrowia. Takie dawstwo pozwala innej osobie żyć, tak samo jak i mi. Dlatego jak można nie pomóc, gdy ma się taką okazję. Trzymam kciuki, aby w bazie było jak najwięcej odpowiedzialnych osób.


Ty też możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku- zarejestruj się w naszej bazie! Zamów pakiet rejestracyjny online na naszej stronie www.dkms.pl. Lekarstwo nosisz w sobie!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno