Pytań na temat białaczki oraz dawstwa szpiku dostajemy bez liku. Na kilka odpowiedzieliśmy we wcześniejszych wpisach. Dziś serwujemy kolejną dawkę informacji. Mamy nadzieję, że rozwieją Wasze wątpliwości związane z byciem potencjalnym dawcą szpiku.
Wielokrotnie piszemy o tym, że w bazie DKMS Polska można zarejestrować się nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić specjalny pakiet rejestracyjny. Powinniście otrzymać go w ciągu 2-3 tygodni. Kiedy już będziecie w jego posiadaniu, należy postępować zgodnie z instrukcją, którą znajdziecie w kopercie. Aby jednak udowodnić Wam, że rejestracja w domu jest prosta i szybka, postanowiliśmy opisać Wam, jak to zrobić.
Na początku należy gruntowanie przepłukać jamę ustną i gardło wodą, aby pozbyć się resztek jedzenia. Pamiętaj jednak o tym, aby w żadnym wypadku nie używać środków dezynfekujących. Pomoże to nam wykluczyć ewentualne błędy w wynikach analizy. Dołączonym do pakietu czystym wacikiem (nie dotykaj go palcami!) należy pocierać przez ok. 30 sekund wewnętrzną stronę policzka (w fałdzie przy dziąsłach górnej szczęki) wywierając stosowny nacisk. Poruszając wacikiem w górę i w dół jednocześnie obracaj nim, aby zebrać jak największą ilość błony śluzowej jamy ustnej. Po wykonaniu czynności schowaj wacik do specjalnego opakowania (także znajdziesz w pakiecie) i odeślij na adres fundacji.
W ten właśnie sposób w naszej bazie zarejestrowała się m.in. Ewa Stępińska, która dwa lata temu oddała swoje komórki, a kilka tygodni temu poznała biorcę - 13-letnią Julkę Krzemieniecką.
Rejestracja przez Internet nie jest jedynym powodem, dla którego wspominamy o Julce i Ewie. Po ich pierwszym spotkaniu, dostaliśmy bardzo dużo listów dotyczących możliwości poznania się pacjenta z dawcą, od którego otrzymał komórki macierzyste lub szpik.
Poprzez fundację DKMS Polska każdy dawca może otrzymać informację na temat stanu zdrowia biorcy, czyli pacjenta. Może także nawiązać z nim pisemny kontakt. Jednak w okresie pierwszych dwóch lat po przeszczepie musi być zachowana anonimowość dawcy. Dopiero po tym czasie może dojść do bezpośredniego kontaktu i osobistego spotkania. Warunek jest jeden - zarówno pacjent, jak i dawca muszą wyrazić chęć spotkania. Jeżeli jednak dawca albo biorca żyją w kraju, w którym przepisy prawa zobowiązują do zachowania anonimowości (m.in. Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Hiszpania) możliwy jest jedynie kontakt anonimowy. Istnieją także kraje, które wykluczają jakąkolwiek możliwość kontaktu dawcy i biorcy (m.in. Brazylia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwajcaria). Mamy jednak nadzieję, że nie przeszkodzi to Wam w niesieniu pomocy. Mimo, że niektórym nie jest dane spotkać swojego tzw. genetycznego bliźniaka, mogą być pewni, że dołożyli wszelkich starań, aby nieść pomoc potrzebującym.
Warto też wspomnieć o kilku innych aspektach. Kiedy ktoś dowiaduje się, że może uratować życie pacjentowi z białaczką lub innym nowotworem krwi, i jest gotowy to zrobić, konieczne jest chwilowe przeorganizowanie jego codziennego życia.
Często zachodzi potrzeba wzięcia wolnego dnia, aby móc się udać na wizytę do lekarza w celu zrobienia szczegółowych badań, a jeżeli wszystko pójdzie dobrze, by oddać szpik lub komórki macierzyste. Bez względu na to czy pobiera się komórki z krwi obwodowej czy też szpik z talerza kości biodrowej, każdemu dawcy przysługuje zwolnienie lekarskie, które - zgodnie z kodeksem pracy - gwarantuje 100-procentowe wynagrodzenie. Ale to nie wszystko. Jeżeli dawca zmuszony jest jechać na badania oraz pobranie do innego miasta, Fundacja DKMS Polska pokrywa wszelkie dodatkowe koszty, jak np. podróży czy hotelu.
Na koniec postanowiliśmy poruszyć kwestie finansowe, bowiem wiele osób pyta nas, ile kosztuje rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku. Drodzy czytelnicy - osoba, któa chce zostać potencjalnym dawcą szpiku, nie ponosi żadnych kosztów!
Sama rejestracja oraz wstępne badania to koszt ok. 250 zł. W całości pokrywa je Fundacja DKMS Polska. Jest to możliwe dzięki wsparciu wielu firm, instytucji oraz osób prywatnych (wszystkim z całego serca dziękujemy!!!), które przekazują na walkę z białaczką darowizny lub wpłacają 1% podatku. Oczywiście jeżeli ktoś chciałby pokryć częściowo lub całkowicie koszty rejestracji, może to zrobić. Tym samym przyczyni się do tego, że będziemy mogli zarejestrować jeszcze więcej osób.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące rejestracji jako potencjalny dawca szpiku, pisz do nas na adres rejestracja@dkms.pl. Nasi pracownicy udzielą wszystkich niezbędnych informacji.