Ekspert ds. edukacji i oświaty, specjalista z zakresu zarządzania i prawa oświatowego.
Zapowiedziane zmiany odpowiednio zmniejszają lub zwiększają liczbę godzin nauczania wybranych przedmiotów, co jest niezwykle istotne zarówno dla nauczycieli, ale również dla rodziców. Każdy z rodziców ma bowiem tutaj swoje preferencje oraz oczekiwania odnośnie tego, czego powinno się uczyć więcej, czego mniej, a czego wcale. Dla nauczycieli zaś, ewentualne zmiany w liczbie godzin oznaczają zmiany w liczbie etatów.
Moja analiza polegała na zsumowaniu oraz porównaniu łącznej liczby godzin nauczania danego przedmiotu (np. matematyki) w całym okresie kształcenia, to jest od klasy IV szkoły podstawowej, aż do matury, w wariancie "starym" (IV-VI SP + 3-letnie gimnazjum + 3-letnie liceum) oraz "nowym" (IV-VIII SP + 4-letnie liceum).
Oto i wnioski:
1. Historia ---> +6 (kosztem biologii/przyrody)
2. Biologia/przyroda ---> -6 (patrz pkt. 1)
3. Język polski ---> -2 (kosztem matematyki)
4. Matematyka ---> +2 (patrz wyżej)
5. Informatyka - zaledwie jedna godzina w liceum!!!
6. 0,5 i 1 godzina do dyspozycji dyrektora dla odpowiednie SP i LO ---> brak możliwości profilowania klas
7. Ramówka LO zawiera stałe liczby godzin fizyki, geografii, chemii i biologii ---> brak możliwości profilowania klas; tu sprawa jest o tyle ciekawa, że w rocznikach w których jednocześnie lub rok po roku do matury przystępowały będą dwa roczniki maturzystów z różnymi ramówkami, szanse i wyniki na maturze będą bardzo nierówne. Inną wiedzę będzie miał uczeń z rozszerzoną np. biologią, czyli 9-cio godzinny wymiar nauczania przez trzy lata, a inną uczeń z nową ramówką, czyli 3 godzinami biologii przez 4 lata.
8. Ramówka LO dla liceum, w którym realizowano dotychczas 2 rozszerzenia ulega zmianie o łącznie -13 godzin tych właśnie dotychczas rozszerzanych przedmiotów ( dwóch z m.in. geografia, fizyka, chemia, fizyka)
9. Przedmioty artystyczne (plastyka, muzyka, zajęcia techniczne) ---> -1
I jeszcze jedno. Tak wielce oczekiwana, nowa, dodatkowa w porównaniu do "starej" ramówki, klasa IV w liceum, która może załatać problem braku godzin dla nauczycieli gimnazjów, o którym wspominałem w poprzednim artykule:
pojawi się, a z nią i godziny, dopiero w roku szkolnym... 2022/2023. Wtedy to bowiem pierwszy rocznik liceum realizujący "nową" ramówkę dotrze do klasy czwartej.