O autorze
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2005 - 2011. Liderka Białego Miasteczka - jednego z największych protestów pracowniczych ostatniego ćwierćwiecza. Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego, organu opiniującego działania Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych - trzeciej co do wielkości reprezentatywnej centrali związkowej zrzeszającej ponad 300 tysięcy członków. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

Podwyżka płac? Niech państwo zacznie od siebie!

Na samym początku pragnę bardzo wyraźnie podkreślić - popieram wzrost minimalnego wynagrodzenia. Płace trzeba podnosić, szczególnie tych najsłabiej zarabiających. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Od wielu lat Forum Związków Zawodowych postuluje potrzebę wprowadzania wyższych zarobków. To dobre rozwiązanie nie tylko w wymiarze społecznym, ale i gospodarczym. Bardziej zasobne portfele oznaczają wzrost konsumpcji. To bardzo proste pod warunkiem, że zapomnimy o istotnych szczegółach.


Przez ostatni rok przewodziłam Radzie Dialogu Społecznego. Jako szefowa RDS musiałam podjąć się niezmiernie trudnych negocjacji pomiędzy reprezentantami strajkujących nauczycieli, a stroną rządową. Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości, dokładnie ci sami, którzy dzisiaj szafują sloganami o potrzebie podwyższania wynagrodzeń nie chcieli dać nauczycielom nic ponad to co sami zaproponowali. A zaproponowali niewiele. W efekcie nauczyciel, zaraz po studiach zarobi dużo mniej niż wynosi obecnie płaca minimalna. I wychodzi na to, że te różnice będą rosnąć. Dlaczego?


PiS zapomniał Wam powiedzieć, że minimalne wynagrodzenie nie dotyczy wszystkich. Nie dotyczy w pierwszej kolejności tych, których Państwo Polskie pośrednio lub bezpośrednio zatrudnia. Jarosław Kaczyński powiedział ni mniej ni więcej - niech inni płacą więcej, my będziemy nadal wyzyskiwać tych, którzy dbają o jakość usług publicznych. Trudno mi odczytać inaczej ten komunikat. Godne płace tak, ale pod warunkiem, że będzie je wypłacać prywatny przedsiębiorca.


Tak więc zarówno pracownicy ochrony zdrowia, sądów i prokuratury, nauczyciele i pracownicy oświaty, wojsko i inne formacje służb mundurowych oraz ich pracownicy cywilni, pracownicy socjalni, pracownicy ministerstw, urzędów i innych jednostek budżetowych mogą jedynie pomarzyć o tak wysokich podwyżkach, o ile oczywiście do nich dojdzie. To ważne, abyście pamiętali - młody nauczyciel pracujący w tragicznych warunkach po katastrofie systemowej Anny Zalewskiej, pielęgniarka pracująca kolejną z niewiadomo ilu godzin, pracownik socjalny otrzymujący wynagrodzenie niższe od przydzielonych zapomóg, zapewniający Wam bezpieczeństwo policjant, strażnik graniczny, więziennik, żołnierz - oni wszyscy z dużym prawdopodobieństwem marzą o jakiejkolwiek podwyżce, o tej spod znaku „hatczegośtam” Kaczyńskiego nie wspominając.


Jest jeszcze jedna kwestia. Dla Was zapewne najmniej bolesna, z kolei dla nas, związkowców, w szczególności zatrważająca. Otóż, po ostatniej konwencji nie mam wątpliwości, że dużymi krokami Polska odchodzi od europejskich standardów jeśli chodzi o dialog społeczny. Podwyższanie płacy minimalnej, w dodatku tak radykalnie powinno być ugruntowane rozmową z tymi, którzy będą te wynagrodzenia wypłacać. Związkowcy, bynajmniej nie wszyscy, nie są bezrozumnymi populistami. Wszyscy musieliśmy się nauczyć, że dobre rozwiązania to te, które przynajmniej w jakimś stopniu są wypracowywane w atmosferze konsensusu. Akurat tym razem krzyk pracodawców nie do końca budzi moje zastrzeżenia. Tak, uważam, że rząd powinien chociażby wysłuchać przedstawicieli związków pracodawców i central związkowych. Kilka lat temu Platforma podwyższała wiek emerytalny w podobnej atmosferze. Bez konsultacji, rozmowy, prób poszukiwania równowagi. Finał był tragiczny. Stracił pracownik. Na naszych oczach ta historia się zrymowała. Wielka szkoda.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce
0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać