Pewien tata, na spotkaniu w szkole, zapytał mnie co powinien odpowiedzieć swojemu 7 letniemu dziecku, gdy na stacji benzynowej mając wzrok na wysokości rzędu kolorowanych pudełeczek z nieznaną zawartością, syn koniecznie chciał jedno z nich dostać. Gdy tata powiedział, że to nie dla dzieci, synek nie rezygnował i zapytał co to? i do czego służy?
W pudełeczkach były prezerwatywy, ale tata nie umiał znaleźć słów wyjaśnienia.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Ja poradziłam tacie, by wziął jedno pudełko do ręki, przeczytał dziecku na głos co tam jest napisane i kropka. Szokujące? A Wy czytaliście co tam jest napisane? Ręka do góry, kto czytał? Na dalsze pytanie dziecka, do czego służą, odpowiedziałbym, że właśnie są dla dorosłych i dorośli wiedzą. Ale generalnie służą do ochrony i że jeszcze „chwilka”, a o nich ojciec z nim porozmawia.
Rodzice małych dzieci często zadają pytanie KIEDY należy zacząć rozmawiać z dzieckiem na tematy dotyczące seksualności?
Moja odpowiedź brzmi: Wtedy, gdy zapyta!
Rozmowa nie musi być ani trudna ani wstydliwa. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
1. Nie trzeba być zbyt pewnym siebie, uznając, że skoro jesteśmy rodzicami to wiemy wszystko. Również o tym, skąd się biorą dzieci. Do rozmowy należy dobrze się przygotować. Przeczytać mądrą książkę lub artykuł. A najlepiej kilka.
2. Starajmy się używać - określając intymne części ciała - neutralnego nazewnictwa. Można używać biologiczno-medycznego. Przecież „siusiak” nie zamienia się w penisa wraz z wiekiem.
3. Bądźmy uważni i reagujmy na wszelkie przejawy zainteresowania dziecka jego seksualnością. Nie ma nic złego w odkrywaniu przez dziecko swojego ciała. Nie ma nic złego w pytaniach o ciało innych. Ciekawość jest naturalna.
4. Fizjologię traktujmy naturalnie. Nie uczmy dziecka, że o „tych sprawach” się nie mówi, bo są obrzydliwe. W pewnym wieku temat „kupy” jest tematem dnia. Wielu dni.
5. Odpowiadajmy od razu, dbając o precyzję i dostosowując treści do wieku dziecka. Czasem warto posłużyć się encyklopedią lub netem. Czasem warto zaopatrzyć się w książki dostosowane do wieku dziecka.
Ważne, by dziecko wiedziało, że w definicji słowa rodzic zawierają się również słowa przyjaciel i zaufany doradca. Rodzice powinni być zadowoleni, że dziecko o wyjaśnienia zwraca się do nich.
Należy z szacunkiem podchodzić do takich rozmów, delikatność i empatia to warunek udanego porozumienia. Rozmowy z bliskimi osobami prowadzone na przestrzeni lat pozwolą dziecku z otwartością i szczerością rozmawiać o „TYM” ze swoim życiowym partnerem. Dziecko, które rozmawia z rodzicami w otwarty sposób, gdy dorośnie raczej nie będzie miało problemów z zakupem w aptece prezerwatyw i podpasek.