Jako przedstawiciele niżej podpisanych organizacji z zainteresowaniem przyjęliśmy informację o podjęciu przez Radę Działalności Pożytku Publicznego tematu obowiązków organizacji pozarządowych, dysponujących majątkiem publicznym, w zakresie prowadzenia własnych stron Biuletynu Informacji Publicznej (BIPu) i zamieszczania na nich informacji określonych w Ustawie o dostępie do informacji publicznej i odpowiednich rozporządzeniach.
Popieramy wszelkie działania mające na celu zdjęcie z organizacji pozarządowych obowiązku samodzielnego prowadzenia BIP-ów. Zwracamy przy tym uwagę, że:
Większość sektora pozarządowego w Polsce to organizacje małe, nie zatrudniające stałych pracowników i nie posiadające środków na zaangażowanie wykwalifikowanych kadr, zarówno w kwestiach prawnych, jak i np. informatycznych. Wymaganie od nich prowadzenia BIP-u, z powodu otrzymania często relatywnie niewielkich środków np. z urzędu gminy jest uciążliwym obowiązkiem administracyjnym.
Kadry tych organizacji zazwyczaj nie są wykwalifikowane w zakresie prowadzenia stron internetowych, samodzielne stosowanie przepisów ustawy jest dla nich bardzo trudne. Organizacje te opierają się często na pracy wolontarystycznej, osoby zarządzające angażują się w nich w czasie wolnym, poza regularną pracą zawodową. Nakładanie na nich kolejnych obowiązków o charakterze sprawozdawczym powoduje, że czasu na faktyczną działalność społeczną pozostaje coraz mniej. Tym bardziej, że założenie i prowadzenie wyczerpującej strony internetowej BIP jest zadaniem czasochłonnym, wymagającym pewnych umiejętności, które niekoniecznie są powszechne. A na zatrudnienie kompetentnych osób organizacje zazwyczaj nie posiadają wystarczających środków.
Dowodem na to, jak niska jest świadomość obowiązku prowadzenia BIP-u i jaki to może być problem dla niektórych organizacji jest fakt, że swoje strony prowadzi jedynie ok. 60 fundacji i 130 stowarzyszeń. Z pewnością nie wyczerpuje to puli organizacji pozarządowych dysponujących majątkiem publicznym. A prowadzone BIP-y są czasem bardzo ubogie w jakiekolwiek istotne informacje.
Informację publiczną dot. sposobu przyznania i wykorzystania np. dotacji publicznej można także uzyskać w trybie zapytania do właściwego urzędu, przyznającego dofinansowanie. Nie ma powodu, aby obowiązkiem tym obarczać także organizacje.
Znaczna część organizacji wykonuje już teraz liczne obowiązki sprawozdawcze, w postaci np. sprawozdań OPP, sprawozdań dla ministerstw nadzorujących, sprawozdań do KRS i organów skarbowych. Prowadzenie BIP-u to dla niektórych organizacji (np. fundacji prowadzącej działalność gospodarczą) piąty z rzędu obowiązek o charakterze sprawozdawczym. Jeżeli obecny system sprawozdawczy jest w niektórych sytuacjach niewystarczający należy pracować nad jego ujednoliceniem i upowszechnieniem, a nie zmuszać do powielania informacji w kolejnych formach.
Zgadzamy się, że jawność, transparentność i uczciwość są bardzo potrzebne w życiu publicznym, także w środowisku pozarządowym. Wartości te są jednak zawsze przywoływane dla uzasadnienia zwiększenia uprawnień kontrolnych właściwych służb lub obowiązków administracyjnych obywateli. Uważamy, że pod pretekstem jawności nie należy wprowadzać i akceptować bardzo uciążliwych obowiązków administracyjnych, które mogą zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności społecznej. Dlatego cieszymy, że Rada podjęła ten temat i bardzo liczymy na efekt w postaci zniesienia lub zminimalizowania obowiązków organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia stron BIP.
Sporządzono 8 września 2014 roku.
Lista organizacji, która do tej pory poparła powyższy list:
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Dzieło Odbudowy Miłosci, Fundacja D.O.M.
FOPSZ – Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego.
Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Fundacja KSK Warszawa.
Fundacja na Rzecz Przeciwdziałania Marginalizacji Społecznej PRO.
Fundacja Partners Polska.
Fundacja "Rozwód? Poczekaj!".
Fundacja Wspólna Europa.
Gdańska Fundacja Terapii i Rozwoju.
Klub Seniora "RELAKS".
Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej we Włocławku.
Stowarzyszenie Edukacja przez Internet.
Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych w Radzionkowie.
Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Kozienickiej.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Zawsze Razem”.
Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego.
Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.
Związek Stowarzyszeń Forum Ruchu Europejskiego.