Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” niebawem rusza w tournee po Niemczech, gdzie koncertować będzie w największych miastach naszego zachodniego sąsiada. Muzycy odwiedzą m.in. Berlin, Hamburg i Kolonię. Nim to nastąpi „Amadeus” zagra dla Poznaniaków. Na koncert orkiestra zaprasza w najbliższą niedzielę 12 stycznia do Auli UAM.
W programie wieczoru znajdujemy prawdziwe muzyczne perły.
Koncert otworzy wykonanie utworu Henryka Czyża „Canzona di barocco”. Kompozycja ta nawiązuje do stylistyki baroku nie tylko poprzez tytuł, ale i przez odniesienia materiału muzycznego. To co najbardziej charakterystyczne dla „Canzony” to linearne myślenie kompozytora o przebiegu dramaturgii utworu, przejawiające się w postaci smakowicie skrojonej polifonizacji faktury.
Centralną część koncertu stanowić będzie wykonanie „Koncertu fortepianowego f-moll” Fryderyka Chopina. Koncert pochodzi z 1830 roku, utrzymany jest w stylu brilliant, pełen wirtuozerii, stawiający przed pianistami duże wymagania, jest oparty o klasyczny dla tego gatunku schemat trzech części. Pierwszą część Maestoso otwiera wstęp orkiestry, w którym dyskretnie pojawia się pierwszy i główny temat w tonacji f-moll, nieco wyraźniej zaprezentuje się dopiero w partii fortepianu. Po krótkiej prezentacji głównego tematu słyszymy, krótkie dopełnienie w postaci śpiewnego i prostego tematu, który niepostrzeżenie ulega przeobrażeniu w szeroką kantylenę, która w końcu zanika, ustępując miejsca tematowi przeciwstawnemu w tonacji As-dur. Temat ten przez swój wyraźnie nokturnowy charakter jest zapowiedzią środkowej części koncertu. Po ekspozycji tematów rozpoczynają się oryginalne i zaskakujące figuracje, a także krótkie motywy wcześniej słyszanych tematów, podane w partii orkiestry. Po chwili w końcu repryzy słyszymy pełnię orkiestry, która prowadzi do stopniowego wyciszenia, podkreślając silnie charakter maestoso.
Centralną część koncertu stanowi niezwykle liryczne i pełne uroku Larghetto, będące słodką pieśnią, ozdobioną urokliwymi ornamentami.
Ostatnia część Allegro vivace, to pełen energii taniec, w którym można usłyszeć echa kujawiaka.
W roli solistki wystąpi niemiecka pianistka Olga Scheps.
Wieczór zamknie „Serenada C-dur” rosyjskiego romantyka Piotra Czajkowskiego.
Pierwsza część tego niezwykłego utworu jest pełna aluzyjności wobec muzyki Mozarta, co nie jest rzeczą przypadkową. W ten sposób Czajkowski chciał oddać hołd jednemu z najbardziej cenionych przezeń kompozytorów.
Część druga, to pełen erotycznej zmysłowości walc, pełen elegancji, nie przekraczający jednak dobrego smaku.
W części trzeciej „Larghetto elegiaco” można znaleźć wytchnienie i spokój zawarty w dialogach skrzypiec i wiolonczel na tle urokliwego pizzicato.
Ostatnia z części, dzięki ludowemu zabarwieniu tematów, przenosi słuchacza w świat rosyjskiej idylli, pełen pieśni i tańca.
Orkiestrę poprowadzi jej założycielka i dyrektor Agnieszka Duczmal.
Początek koncertu o godzinie 18.00, bilety w cenie 25 i 15 złotych.