Golf należy do najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, zarówno pod względem liczby widzów, jak i zawodników. Uprawia go obecnie ponad 60 mln ludzi żyjących
na sześciu kontynentach. Od kilku lat coraz prężniej rozwija się również w Polsce.
Utalentowani zawodnicy, nowoczesna infrastruktura i coraz bardziej prestiżowe turnieje golfowe – taki obraz wyłania się również przy okazji najważniejszego zawodowego turnieju tego sezonu w Polsce, czyli Deutsche Bank Polish Masters 2014.
Golf to dyscyplina dla wszystkich i sport na całe życie – może go uprawiać każdy. Jako jedyny sport, dzięki istnieniu tzw. handicapów, umożliwia rywalizację pomiędzy graczami niezależnie od prezentowanych przez nich umiejętności. Liczba golfistów w Europie szacowana jest na przeszło 4 mln, a tempo wzrostu wynosi ok. 6 proc. W Europie krajami o stabilnej, wysokiej liczbie graczy są m.in. Wielka Brytania, Hiszpania czy Niemcy. Głównymi regionami dynamicznego rozwoju golfa pozostaje natomiast Europa Środkowo-Wschodnia (Czechy, Węgry, Polska) oraz Południowa (Cypr, Kreta, Grecja, Słowenia). Dla porównania, w USA blisko 50 milionów ludzi deklaruje zdolność gry przy pomocy malej piłeczki i zestawu kijów. Również w państwach azjatyckich dynamika rozwoju tej dyscypliny jest bardzo wysoka. W ostatnich pięciu latach w samych Chinach wybudowano ponad 200 pól golfowych, a liczba zawodników oscyluje w granicach kilku milionów.
Golf w Polsce
Pomimo, że tradycja golfa w Polsce sięga 1923 roku (wtedy powstał pierwszy klub golfowy - The Warsaw Golf Club), dla wielu Polaków golf wciąż pozostaje sportem elitarnym. Pierwsze pole golfowe w powojennej Polce powstało w 1993 r. również w Warszawie – jest to działający po dziś dzień klub First Warsaw G&CC. Oficjalnie, w golfa gra w Polsce około 20 tys. osób. Dla porównania – golfistów o statusie zawodników-amatorów jest w Niemczech ok. 600 tys., Szwecji ok. 500 tys., Czechach 46 tys. Jednak zainteresowanych tym sportem w Polsce wciąż przybywa. W latach 2005-2010 nastąpił dwukrotny wzrost liczby klubów, golfistów i pól golfowych. W 2010 r. zorganizowano w naszym kraju 337 turniejów, w których udział wzięło 16 tys. osób. Wiele z nich odbywa się w randze międzynarodowej tak jak w przypadku turnieju Deutsche Bank Polish Masters 2014, który po raz drugi z rzędu zostanie rozegrany w Polsce i będzie jednocześnie finałem europejskiej ligi golfa – Pro Golf Tour.
Olimpijski golf
Amatorski golf obecny był w programie igrzysk dwukrotnie. W 1900 roku w Paryżu w olimpijskim turnieju wzięli udział zawodnicy i zawodniczki zaledwie trzech krajów. Pomimo, tak skromnej obsady golf znalazł się ponownie w programie igrzysk – w Saint Louis (1904 r.). Raz jeszcze, w rywalizacji udział wzięli jedynie Amerykanie i jeden Kanadyjczyk, co wyeliminowało golfa z programu IO aż na 112 lat. Dopiero, pod koniec roku 2009 r. decyzją MKOl, golf został przywrócony do konkurencji olimpijskich i zagości na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku. Olimpijczycy rywalizować będą na polu projektu amerykańskiego architekta Gilberta Hanse. 18-dołkowy obiekt powstanie w Reserva de Marapendi, w okręgu Barra da Tijuca, czyli obszarze, gdzie odbywać się będzie największa liczba zawodów.
Golf amatorski a zawodowy
Golf jest bodaj ostatnią dyscypliną tak surowo przestrzegającą rozdziału między sportem zawodowym a amatorskim. Linia podziału jest precyzyjna i szczegółowo określona w załączniku do „Rules of Golf”. Zawodnik o statusie amatora, nie może za swoją grę pobierać gratyfikacji oraz otrzymywać nagród z tytułu wygranych w turniejach o wartości wyższej niż 500 funtów. Wyrocznią w sprawach statusu amatora jest The Royal Ancient Golf Club of St. Andrew. Natomiast, profesjonalny golfista to sportowiec, który zawodowo zajmuje się grą w golfa i ma pełne prawo czerpać korzyści finansowe z tytułu swoich umiejętności. W Polsce za sport w wydaniu amatorskim odpowiada Polski Związek Golfa, zaś zawodową sferę tej dyscypliny odpowiada PGA Polska. Rygorystyczne warunki amatorskiego uprawiania golfa są konsekwencją tradycji klubowego charakteru tej gry, właściwej dla angielskich klubów golfowych od początku jej powstania. Golf miał być rozrywką, a szlachetnie urodzonym i dżentelmenom nie wypadało zarabiać poprzez grę w golfa ani przyjmować pieniężnych nagród.
Pro Golf Tour
Pro Golf Tour (dawniej znana jako EPD Tour) to europejska, zawodowa liga golfa, uznawana za trzecią pod względem prestiżu na Starym Kontynencie. Zawody z tego cyklu odbywają się od 1997 roku. W kalendarzu sezonu 2014 roku znalazło się 20 turniejów eliminacyjnych, z których ostatni odbędzie się w Polsce w ramach Deutsche Bank Polish Masters 2014. Udział w nim weźmie 72 najlepszych zawodników wg rankingu PGT, a także ośmiu reprezentantów Polski, którym przyznano dzikie karty. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. najlepszy z Polaków w zeszłej edycji turnieju (12. miejsce), Maksymilian Sałuda, czy mistrz Polski juniorów, zaledwie 12-letni Alejandro Pedryc Ganko.