O autorze
Odczarowujemy mit ekologów oszołomów, którzy rzekomo lubują się w przykuwaniu do drzew, zajadają korzonkami i chcą cofnąć naszą rozwijającą się cywilizację do epoki kamienia łupanego. Niestrudzenie staramy się pokazywać, że w kampaniach na rzecz ochrony przyrody i człowieka, który jest jej częścią, liczą się przede wszystkim uzasadnione naukowo argumenty, determinacja i odwaga.
Czekamy na dzień, kiedy w Polsce do głosu dojdzie dojrzałe społeczeństwo obywatelskie, a Polki i Polacy przestaną wbijać sobie do głowy, że "się nie da".

60% Polek i Polaków to heretycy

Prezydent Duda przemawiając do górników w dniu ich święta tak mocno chciał się im przypodobać, że nie przebierając w słowach obraził 60% społeczeństwa, w tym większość swojego własnego elektoratu. „Jeżeli Polska posiada 90% europejskich zasobów węgla, a sektor energetyczny opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie o dekarbonizacji w znaczeniu ograniczania wydobycia jest herezją i jest antypaństwowe” – powiedział prezydent.


Rozumiem, że z braku konkretnej propozycji dla górników prezydent zdecydował się skorzystać z ciekawego zabiegu retorycznego. Herezja i antypaństwowość doskonale się do tego nadają. Zwłaszcza jeśli dodamy do tego budowanie napięcia w związku z trwającym właśnie Szczytem Klimatycznym w Paryżu. Szczytem, którego znaczenia dla Polski większość polityków nie rozumie i zrozumieć się nawet nie stara. Bo i po co? Rząd i głowa państwa są przecież na wspólnym froncie walki z jasno określonym wrogiem, a że polska gospodarka w niebezpieczeństwie, to trzeba ratować ją za wszelką cenę. Ale zaraz, zaraz – przed czym? I kim jest wróg? Otóż to. Wroga nie ma, więc trzeba go stworzyć. Z braku merytorycznych argumentów najlepiej chwytem retorycznym. Niech wrogiem będą ci, którzy domagają się transformacji sektora energetycznego w taki sposób, by energię w Polsce można było produkować – po raz pierwszy w historii, w sposób przyjazny ludziom i środowisku.

Według najnowszego sondażu CBOS ponad 60% Polek i Polaków chciałoby, aby polska gospodarka w ciągu najbliższych dekad odchodziła od energetyki węglowej. Mało tego! Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości odsetek osób popierających rozwój odnawialnych źródeł energii wynosi aż 91%. Zastępy „heretyczek i heretyków” są więc ogromne. Ba, heretykiem jest nawet sam papież! Przecież w swojej encyklice Laudato si’ i w licznych wystąpieniach w ostatnich miesiącach nawołuje on do zadbania o wspólny dom, między innymi poprzez rezygnację ze spalania paliw kopalnych.

Dodatkowo prezydent Duda zarzucił osobom, które chcą zmniejszenia udziału paliw kopalnych w bilansie energetycznym Polski, „antypaństwowość”. To niezwykle pokrętne stwierdzenie. Polska importuje przecież węgiel z Chin, Rosji, Kolumbii a nawet Australii. Według danych Eurostatu od stycznia do końca sierpnia Polska zaimportowała 4,64 mln ton węgla. Gdybyśmy rozwinęli w Polsce sektor produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zainwestowali w podnoszenie efektywności energetycznej, to import tego surowca byłby zupełnie zbędny. Każdy, komu zależy na podnoszeniu niezależności energetycznej naszego kraju, powinien być tego świadomy. Zważywszy na fakty, zarzucanie zwolennikom transformacji energetycznej antypaństwowość jest co najmniej nie na miejscu. Prezydentowi, podobnie jak nowemu rządowi powinno zależeć na jak najszybszej transformacji gospodarki. Dalsze utrzymywanie status quo będzie szkodziło nie tylko górnikom, ale też całemu społeczeństwu, które zgodnie chce zmiany. Hasło “zmiana” niósł z resztą sam prezydent Duda na sztandarze, w kampanii poprzedzającej wybory prezydenckiej. Czy doczekamy się ich w końcu w sektorze produkcji energii? Na razie wszystko wskazuje na to, że prócz miłych dla uszu górników słów, konkretnej strategii, która podniosłaby sektor z kryzysu brak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA