Małe, nowoczesne, dynamicznie rozwijające się firmy potrafią zmienić nasze codzienne życie. Zmienia się sposób w jaki docierają do nas informacje, kontaktujemy się z innymi ludźmi, zmianie ulegają całe procesy produkcji. Gdzie w tym wyścigu innowacji znajduje się Polska?
Na to i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy pierwszej konferencji z cyklu Startup Nation, która odbyła sie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w ubiegły piątek. Spotkanie otworzył gość specjalny Lior Frenkel, wskazując na determinanty sukcesu Izraela w tworzeniu Startup Nation.
Izrael jest obecnie liderem w tworzeniu nowych technologii, monetyzacji pomysłów i umiejętnego wykorzystania potencjału startupów w budowaniu przewagi konkurencyjnej kraju. Frenkel wskazał na kilka istotnych kwestii, z których większość jest transferowalna na polski rynek.
Nie bez znaczenia jest tu kultura dzielenia się, odpowiednie wsparcie rządu nastawione na budowanie ekosystemu wspierającego rozwój przedsiębiorczości. Równie ważny wpływ ma obowiązkowy pobór do wojska i mężczyzn i kobiet, gdzie młodzi wrzucani są na głęboką wodę, ucząc się odpowiedzialności i decyzyjności, prowadząc projekty zgodne z ich przyszłym wykształceniem. Skąd globalne sukcesy? Zdaniem Liora, Izrael jest po prostu za małym krajem aby tworzyć produkty wyłącznie na rynek wewnętrzny, stąd u każdego przedsiębiorcy myślenie globalne.
W dalszej części w debacie prowadzonej przez Grzegorza Cudejko (Forbes) udział wzięli, Marek Borzestowski (Giza Ventures), Leszek Cieśla (NCBiR), Dariusz Makosz (Idea Bank), Jarosław Niechcielski (Emitel) Leszek Stypułkowski (Fundacja Copernicus) oraz Dariusz Żuk (Polska Przedsiębiorcza). Po gorącej dyskusji wniosków jest kilka. Najważniejszy- dostęp do finansowania jest. Co więcej jest on możliwy z kilku źródeł jednak procedury otrzymania tego kapitału są na tyle skomplikowane i utrudnione, że wiele firm nawet nie podejmuje wysiłku ich pozyskania. Innowacje tworzone na uczelniach nie są należycie wykorzystywane- zgodne uznanie niebieskiego lasera jako największej Polskiej porażki tego typu. Część uczestników debaty stoi na stanowisku, że potrzebne są głębokie reformy systemu prawnego, których może dokonać tylko rząd.
Inicjatywa Startup Nation ma na celu budowanie wizerunku Polski jako kraju wspierającego młodą przedsiębiorczość, posiadającego zarówno wiedzę w tym zakresie, jak i stosującego odpowiednie rozwiązania.
Organizatorzy zmierzają do budowania świadomości rynkowej i łączenia ze sobą dużych korporacji i startupów. Podczas licznych spotkań poddane zostaną dyskusji obecne rozwiązania oferowane przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przedstawione studia przypadku z zakresu „best practice”. Uczestnicy debat poszukają najlepszych sposobów na wykształcenie optymalnego systemu wsparcia dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw i rozpoczęcie współpracy z dużymi firmami o ugruntowanej pozycji.
Kolejne spotkanie już 25 kwietnia. Gościem specjalnym będzie Johan Gorecki- współtwórca Skype, obecnie CEO Globe Forum.
Organizatorem wydarzenia jest Grow Up Start Up oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, patronat merytoryczny nad spotkaniami objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Partnerzy strategiczni: Idea Bank, EmiTel oraz PwC. Partnerzy medialni: Forbes i Pierwszy Milion. Patroni medialni: Mediarun, Radio Zet, Radio Zet Chilli, Na Temat.
Szczegółowe informacje oraz zapis video z przebiegu spotkania znajduje się na www.growupstartup.com