Jak obniżyć koszty badań i rozwoju a jednocześnie przyczynić się do znacznego wzrostu innowacyjności? Co należałoby zrobić aby przełamać tradycyjny model funkcjonowania korporacji by te swobodniej współpracowały ze startup-ami i naukowcami? W jaki sposób efektywnie poszukiwać nowych rozwiązań i czerpać z nich korzyści? Jak open innovation ocenia twórca sukcesu Skype, Johan Gorecki?
Z wyników badań przeprowadzonych przez firmie PwC wynika, że aby osiągnąć sukces w zakresie innowacyjności, firmy powinny podejmować także współpracę z podmiotami zewnętrznymi w zakresie badań i rozwoju oraz tworzenia innowacji. Chęć takiej współpracy deklaruje aż 88% przebadanych przez PwC przedsiębiorstw! Często nie jest łatwo przejść, od “chęci” do “działania”.
Podczas konferencji 28 kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych, przedstawione zostaną konkretne argumenty, które zachęca firmy do otwarcia swoich modeli biznesowych, a startup-y I naukowcy dowiedzą się jakie są możliwości współpracy.
Małe, nowoczesne, dynamicznie rozwijające się firmy potrafią zmienić nasze codzienne życie. Zmienia się sposób w jaki czytamy informacje, kontaktujemy się z innymi ludźmi, zmianie ulegają całe procesy produkcji. Gdzie w tym wyścigu innowacji znajduje się Polska?
Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie rozpoczęliśmy 21 marca inauguracyjnym spotkaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Gość główny Lior Frenkel, przybliżył uczestnikom sekrety cudu gospodarczego Izraela, który jest światowym liderem innowacyjności. W dalszej części odbyła się dyskusja w której udział wzięli - Marek Borzestowski (Giza Ventures), Leszek Cieśla (NCBiR), Dariusz Makosz (Idea Bank), Jarosław Niechcielski (Emitel), Leszek Stypułkowski (Fundacja Copernicus) oraz Dariusz Żuk (Polska Przedsiębiorcza).
Po gorącej dyskusji na pierwszej konferencji wniosków jest kilka. Najważniejszy- dostęp do finansowania jest. Co więcej jest on możliwy z kilku źródeł jednak procedury otrzymania tego kapitału są na tyle skomplikowane i utrudnione, że wiele firm nawet nie podejmuje wysiłku ich pozyskania. Innowacje tworzone na uczelniach nie są należycie wykorzystywane- zgodne uznanie niebieskiego lasera jako największej Polskiej porażki tego typu.
Inicjatywa Startup Nation ma na celu budowanie wizerunku Polski jako kraju wspierającego młodą przedsiębiorczość, posiadającego zarówno wiedzę w tym zakresie, jak i stosującego odpowiednie rozwiązania.
Organizatorzy zmierzają do budowania świadomości rynkowej i łączenia ze sobą dużych korporacji i startupów. Podczas licznych spotkań poddane zostaną dyskusji obecne rozwiązania oferowane przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Przedstawione studia przypadku z zakresu „best practice”. Uczestnicy debat poszukają najlepszych sposobów na wykształcenie optymalnego systemu wsparcia dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw i rozpoczęcie współpracy z dużymi firmami o ugruntowanej pozycji.
Kolejne spotkanie odbędzie się już 28 kwietnia, o godzinie 10:00, w Sali NewConnect - Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Gościem specjalnym będzie: Johan Gorecki- współtworca sukcesu komunikatora Skype, który został sprzedany w 2005 roku za 4.1 miliarda dolarów. Założyciel i prezes Globe Forum - organizacji, która skupia innowatorów, inwestorów, międzynarodowe korporacje i przedsiębiorców z całej Europy.
W kolejnej części odbędzie się debata z udziałem ekspertów - “Open Innovation”
Wydarzeniem partnerskim dla drugiej konferencji Startup Nation jest Startup Sprint b4 Think Big, który rozpocznie się 25 kwietnia. Podczas tego 3-dniowego wydarzenia każdy, kto ma pomysł na biznes, będzie miał szansę go rozwinąć, skonsultować z mentorami oraz zainteresować nim inwestora. Tematami przewodnimi będą e-commerce, b2b, marketing oraz internet of things.
Organizatorem wydarzenia jest Grow Up Start Up oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, patronat merytoryczny nad spotkaniami objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajduje się na www.growupstartup.com