O autorze
Hanna Gronkiewicz-Waltz urodziła się 4 listopada 1952 r. w Warszawie. W 1975 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku podjęła pracę jako pracownik naukowy UW. W 1981 r. obroniła pracę doktorską pt.: „Rola ministra przemysłowego w zarządzaniu gospodarką państwową” i uzyskała tytuł doktora nauk prawnych. W 1989 r. była ekspertem Sejmu i Senatu w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego i bankowego. W 1993 r. otrzymała tytuł doktora habilitowanego na podstawie swojej książki pt.: „Bank Centralny - od gospodarki planowej do rynkowej”.

Od 6 marca 1992 r. do 31 grudnia 2000 r. była prezesem Narodowego Banku Polskiego. W czasie pełnienia funkcji prezesa NBP umocniła niezależność Banku Centralnego, uporządkowała system bankowy, przeprowadziła denominację złotego oraz jego upłynnienie. W latach 2001-2005 była wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Od września 2005 r. była posłem na Sejm RP oraz przewodniczącą Komisji Skarbu Państwa.Od czerwca 2006 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej, a od października 2013 r. szefuje także mazowieckiej PO.

Po raz pierwszy na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy została wybrana 26 listopada 2006 r. 21 listopada 2010 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz w walce o reelekcję zdobyła 53,67 proc. głosów następnie objęła urząd Prezydenta m.st. Warszawy po raz drugi. 30 listopada 2014 r. została wybrana na trzecią kadencję.

W latach 2012-2014 pełniła funkcję przewodniczącej EUROCITIES, organizacji zrzeszającej ponad 140 największych miast Europy.

Od 2000 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. 12 listopada 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Prawa i Administracji, jest także kierownikiem Zakładu Prawa Administracyjnego, Prawa Gospodarczego i Prawa Bankowego. Brała udział w wielu międzynarodowych konferencjach. Jest autorką ponad 40 publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii. Wypromowała 16 doktorów nauk prawnych.

Facebook

W 72 rocznicę Powstania Warszawskiego o Władysławie Bartoszewskim

„Władysław Bartoszewski dobrze zasłużył się Ojczyźnie” - tak o żołnierzu Armii Krajowej i uczestniku Powstania Warszawskiego, który latem 1944 r. w konspiracji z terenów Śródmieścia relacjonował o losach 63 dni zrywu stolicy, mówił legendarny kurier z Warszawy, Jan Nowak-Jeziorański.


W ostatnie półrocze hitlerowskiej okupacji Warszawy wchodził Profesor Bartoszewski już niezwykle doświadczony. Niósł ciężar świadectwa Auschwitz, gdzie trafił jako jeden z pierwszych i najmłodszych więźniów. Był tym, który działając w Żegocie pomagał Żydom. Obserwował z bliska postępujące zniszczenie swojego miasta i życia jego mieszkańców.

Mimo trudu doświadczeń, z fenomenalnym zapałem i oddaniem przyjął kolejne wezwanie – do stawienia się w konspiracyjnej komórce informacyjnej przy ul. Marszałkowskiej 62, skąd dokumentował i meldował o trwającym powstaniu. Powstańcze zasługi Bartoszewskiego nie ograniczają się jednak do jego aktywnej postawy podczas walki. Jego wkład w udokumentowanie zrywu nie ma sobie równych. Nie dość, że skrupulatnie gromadził wiedzę o najmniejszych szczegółach walczącej stolicy, to wiernie i bodaj najobszerniej przedstawił kronikę powstania w trudnym okresie powojennej zawieruchy. Nie tylko napisał 1500 artykułów i około 50 książek o okresie okupacji niemieckiej, ale aktywnie mówił o powstaniu w czasie komuny w dziesiątkach różnych miejsc w Polsce. Nie zapomnę, kiedy w II połowie lat 70 w Podkowie Leśnej byłam słuchaczem dyskusji o powstaniu Władysława Bartoszewskiego i Jana Józefa Lipskiego. W tamtym okresie Pani Zofia Bartoszewska przepisywała na maszynie i redagowała zapiski kuriera z Warszawy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które zostały później wydane w drugim obiegu.

Składając z Władysławem Bartoszewskim wieńce w kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego byłam dumna, że mogę iść obok takiego człowieka. Do dziś nie mogę pojąć bezrozumnego buczenia tłumu. Ale może nie powinnam się dziwić, bo to przecież tłum wypuścił Barabasza.


Jan Nowak-Jeziorański mówił , że „Bartoszewski stał się jednym z nielicznych Polaków, których świat uznał za bohaterów ludzkości”. Był honorowym obywatelem Izraela , jak i Niemiec. Dlatego chciałabym, aby podczas obchodów rocznicowych wybrzmiało jego nazwisko – symbol pamięci o Powstaniu, nazwisko „bohatera ludzkości”, któremu Polska zawdzięcza tak wiele. Na ten gest zapracował Bartoszewski całym swoim życiem.

Wszystkim, którzy walczą z pamięcią o nim zacytuję to, co on sam mówił: Kto gardzi ludźmi, obojętnie, z powodów wyznaniowych, z powodów rasowych, z powodu ksenofobii wobec kogokolwiek, wobec ludzi pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, żydowskiego – ten przede wszystkim gardzi sobą.” Szczególnie dzisiaj musimy o tym pamiętać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
INNPoland 0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Co by się stało, gdyby wszyscy mieli okres? Koniecznie pokaż ten filmik swojemu facetowi
POLECAMY 0 0"Staram się z moimi kolegami". Czyli po czym widać, że Duda już prowadzi kampanię prezydencką
0 0Czeska komisarz wpędzi rząd PiS w kłopoty. Padła zapowiedź ws. mediów publicznych
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
0 0FBI z dostępem do polskiej chmury. Wrażliwe dane rodzimych firm mogą być zagrożone
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0"Kimże ty jesteś?". Niebywale chamski wpis Beaty Mazurek na Twitterze

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
SPOŁECZEŃSTWO 0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo